Salı 14.09.2021 10:47

'Mobilya sektörüne standart getirilmeli'

’Mobilya sektörüne standart getirilmeli’

Mobilya sektörüne bazı standartların getirilmesi gerektiğini belirten MODOKO Başkanı Koray Çalışkan, “Haksız rekabeti çözmek için, yeni bir yapılandırma şart” dedi.

ABONE OL

A Para'da yayınlanan KOBİ Platformu programında pandemi sürecinde hareketli olan mobilya sektörünün hedefleri masaya yatırıldı. Hande Özdemir Gül'ün sunduğu programa konuk olan MODOKO Başkanı Koray Çalışkan konuyla ilgili çalışmaları anlattı. Pandemi döneminde vatandaşın evleri yenilemeye başladığını kaydeden Çalışkan, "Bütün mobilyacılar bu dönemi yoğun geçirdi. Son 8 ayda da yüzde 35 civarında hem iç piyasada hem de ihracat tarafında mobilya satışları artış gösterdi" diye konuştu.

'Mobilya sektörüne standart getirilmeli'

8 AYDA 7 KEZ ZAM YAPILDI

Bunun yanı sıra belli sıkıntılar da yaşadıklarının altını çizen Çalışkan, "Hammadde kısmında ciddi sorunlar yaşanmaya başladı. 4-5 ay kadar önce sunta ve mdf ihracatına izleme geldi. Bu izleme geldikten sonra üreticiler, iç piyasadaki talebi azaltmak için toplam 8 ayda toplam 7 kere zam yaparak, iç piyasada fiyatları artırdılar. Ve ne yazık ki mobilya sektöründe yıl bazında enflasyon paketinde en çok fiyatı artan iki ürün oldu. Bunun artık yavaş yavaş toparlanması lazım. Bu durum sürdürülebilir değil. Mobilya sektörünün üretime devam edilebilmesi devam edebilmesi için, Türkiye'de üretilen ürünlerin iç piyasaya verilmesi, artanların ihraç edilmesi lazım" diye konuştu. Türkiye ile Çin arasında tren yolu olduğunun ve vagonlar dolusu, sunta ve mdf'nin Çin'e gittiğinin altını çizen Çalışkan, "Dünyada mobil ihracat piyasası 160 milyar dolar. 50 milyar doları da Çin'in elinde. Biz 2019'da 8'nci sıraya yükselerek, 2.9 milyar dolarlık ihracat yaptık. 12 aylık toplam ihracatımız 4 milyar dolar. Çin'in piyasası daraldıkça bizim pastamız büyüyor. O yüzden hammaddemizi özellikle Çin gibi büyük rakibimiz olan yerlere değil, ilk önce iç piyasamıza sunmamız lazım" şeklinde konuştu.

YAPILANDIRMA ŞART

Mobilya sektörüne belli standartların getirilmesi gerektiğini belirten Çalışkan, şöyle devam etti: "Sektörde artık bir kişinin firma kurmasına müsaade etmiyor olmamız lazım. Bir üreticinin firma kurması için en az 500 metrekarelik imalat alanı, en az 5 çalışan, belli miktarda sermaye gibi standartların gelmesi lazım. Firma kurulmasıyla ilgili de belli ruhsatların istenmesi lazım. Yani firma sayısını çoğaltmak değil, mevcut firmaları korumak ve büyütmek için aynı şekilde haksız rekabeti de çözmek için yapılandırma şart.''

YURTDIŞINDA MOBILYA AVM'SI KURMALIYIZ

TÜRKIYE'DE mobilyanın hammaddesinden dolayı mobilyacıların avantajlı olduğunun altını çizen Koray Çalışkan, "İnovasyona, Ar-Ge'ye çok önem veriyoruz. Dünyanın her yerinde muadillerine göre mobilyalarımız hem çok daha ucuz hem de çok daha kaliteli. Böyle olunca insanlar akın akın Türkiye'ye gelip, ürün alıyorlar. Özellikle İstanbul'da MODOKO 600 tane modülün bir arada olduğu, Türkiye'nin en eski pazar yeri. Kendi içimizdeki firmaların da daha fazla ihracat yapabilmesi için de projeler geliştiriyoruz. Geldiğimiz noktada öngörümüz şu ki, Türkiye'nin artık oturduğu yerden insanları beklemekten çok yurtdışına açılması lazım. Yurtdışında da MODOKO gibi yapılar kurmamız lazım. Bunu yaparsak, çok daha hızlı büyüme gerçekleşeceğine inanıyorum" şeklinde konuştu.

DİNLEMEK İSTERSENİZ
Sen geçerken sahilden sessizce, Gemiler kalkar yüreğimden gizlice...
Birden dursun istersin seneler olunca mazi. Öyle bir geçer zaman ki...