Gayrimenkulde kriz bulutları dağılıyor

Ekonomideki canlanma sinyalleri gayrimenkulde ertelenen projelere hayat, yeni projeler için yatırımcıya cesaret verdi

  1. Haberler
  2. Emlak
Çarşamba 22.10.2009 ABONE OL
Tümdünyayı etkisi altına alan ekonomik krizin etkilerinin zayıfladığı konuşuluyor. Henüz ekonomik kriz sona ermiş değil ama piyasalar canlanma sinyalleri veriyor. Gayrimenkul sektöründe de kriz bulutları yavaş yavaş dağılmaya başladı. Bir yandan krizle birlikte zora giren, duraklayan projelerin şantiyelerinden yeniden çekiç sesleri gelmeye başlarken, diğer yandan da yepyeni projeler start almaya başladı.

Yabancı yatırımcı harekete geçti
Kriz dolayısıyla yatırımlarında temkinli davaranmayı tercih eden yabancı yatırım şirketleri ve fonlar da yeniden harekete geçmeye başladı. Yatırımcılar, kriz öncesinde Türkiye, Rusya, Hindistan, Romanya gibi ülkelerin yatırımlar için adres gösterildiğini hatırlatarak, bu ülkeler içinde krizden en az etkilenen ülkenin Türkiye olduğunu belirtiyorlar. Aynı yatırımcılar Türkiye'nin halen yatırıma en elverişli ülke olduğu konusunda da görüş birliği içindeler.

Yeni projeler geliyor
Gayrimenkul sektöründe krizin dağıldığına işaret eden yeni projelerden biri Sur Yapı tarafından Sancaktepe'de hayata geçirilecek Adapark projesi. Bir diğer proje ise Sinpaş tarafından yine Sancaktepe'de inşa edilecek Kelebek Vadisi Projesi. Kısa bir süre önce Fiyaka Beylikdüzü projesine başlayan Fi-Yapı da yakın gelecekte Esenyurt'ta YapıKredi Koray'dan devraldığı projeyi revize ederek inşaatına başlayacak.

Terra City Alışveriş Merkezi - Lara / Antalya
Eriapartners - Pramerica ortaklığı ile hayata geçirilecek Terra City 150 milyon dolara mal olacak. 140 mağazanın yer alacağı projenin 2011 ortalarında tamamlanması planlanıyor.

AdaPark - Sancaktepe / İstanbul
Sur Yapı tarafından Sancaktepe'de inşa edilen AdaPark bin 12 konutan oluşuyor. Projede 1+1 ile 5+1 arasındaki dairelerin fiyatları 120 bin TL ile 480 bin TL arasında değişiyor.

Fiyaka Beylikdüzü - Beylikdüzü / İstanbul
Fiyaka Beylikdüzü 13 blok ve 2 kule olmak üzere bin 591 konuttan oluşuyor. Projede 1+1 60 metrekare daireler 59 bin TL, 2+1 110 metrekarelik daireler 99 bin TL'den satılıyor.

Kütahya Alışveriş Merkezi - Kütahya
Torunlar Holding ve Kiler Holding'in kriz nedeniyle erteledikleri 80 milyon dolarlık ortak yatırım Kütahya Alışveriş Merkezi'nin inşaatına kısa bir sere sonra başlanması bekleniyor.

Ertelenenler yeniden başlıyor
Ticari Gayrimenkul alanında da Eria Partners ve Pramerica ortaklığı Antalya Lara'da 150 milyon euroluk yatırımla Terra City AVM yatırımına başladı. Torunlar Holding ile Kiler Holding'in kriz nedeniyle erteledikleri 80 milyon dolarlık Kütahya Alışveriş Merkezi projesine de yakın bir zamanda başlayacakları belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU