'Maket üzerinden konut satma dönemi bitti'

Gayrimenkul sektöründe işin ehli olanla olmayanın 2009'da elenmeye başladığını dile getiren DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz, maket üzerinden satışların son bulacağını söyledi

Perşembe 31.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009
ABONE OL
İnşaat sektörünün son yıllarda kontrolsüz bir büyüme gerçekleştirdiğini dile getiren DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz 2009 yılının bir sektör açısından bir eleme yılı olduğuna işaret etti. Yılmaz, konut sektörünü kolay bir alan olarak görüp ilgisiz kişilerin konut üretmeye kalktığını hatırlatarak, "Maket üzerinden satış yapmaya ve kontrolsüz kampanyalarla tüketiciyi cezbetmeye çalışan bu tür firmalar konut sektörünün sanıldığı kadar basit ve kolay olmadığını nihayet görmüşlerdir. Tüketici içinde 2009 yılı doğru projelerle tehlikeli projeler arasındaki ayrımı yapması açısından önemli" diye konuştu.

Satışa dayalı finansman modeli
Yılmaz, 2010'un doğru projelerin sunulacağı bir yıl olacağını ifade ederek "Bin konutluk bir projenin üretiminde, yapılacak yatırımın en az yüzde 40'lık bölümünün kaynak temininden sonra projenin üretimine başlanmalı. Bundan sonra atılacak adım, satışa dayalı finansman modeliyle projeyi üretmek" dedi.

'Değişimin mimarı olacağız'
2010 yılında konut sektörünün ne kadar doğru proje üretip, ne kadar çok ihtiyaca uygun konut inşa ederse, istihdam, finansal dönüş ve inşaat yan sanayiinde o kadar çok canlanacağına işaret eden Yılmaz, "DAP Yapı olarak, konut üretiminde ki tecrübelerimiz, finansal gücümüz ile sektörde değişimlerin mimarı olacağız' dedi.