Kadınlar bahçeye girdi, ürünler hafifledi

Krizle birlikte evlerinde daha fazla vakit geçirenler bahçelerini profesyonellere teslim etmek yerine kendi uğraşmayı tercih ediyor. Daha hafif ve daha uzun şarjlı ürünler ise bahçedeki kadınların sayısını artırıyor

Baharın kendini iyice hissettirmeye başladığı şu günlerde bahçeleriyle uğraşanların sayısı da artıyor. Bakım isteyen bahçeler ise artık artık profesyonellerden çok amatörlerin ellerinde. Yani ev sahiplerinin... Avrupa'da çok yaygın olan hobi bahçeciliğinin popülaritesi özellikle krizle birlikte Türkiye'de de artmaya başladı. Evlerinden çıkamayan insanlar boş vakitlerini kendi bahçelerinin bakımına adayınca özellikle de bayanların bahçedeki rolleri arttı. Sayıları hızla artan yapı marketleri ise bu gelişimi destekleyen bir unsur oldu. Hobi bahçeciliği alanında ürünleri bulunan Bosch Bahçe Aletleri, bu değişimi en yakın gözlemleyenlerden. Bosch Elektrikli Ev Aletleri Türkiye Satış Direktörü Tuna Çağla, Avrupa'da ev sahiplerinin yüzde 80'inin bahçesi ile kendisinin uğraştığını söylerken Türkiye'de bu oranın yüzde 10 seviyelerinde olduğu son yıllarda ise artış gösterdiğini kaydediyor.

BAHÇEDEKİ KADIN SAYISI ARTIYOR
Bunda ürünlerin artık daha pratik olmasının özellikle de yeni teknolojilerle kadınlara daha uygun hale getirilmesinin önemli bir rolü var. Örneğin lityum iyon teknolojisi sayesinde eskiden çok ağır olan ve özellikle bayanların kullanımı için uygun olmayan bazı ürünler hafifletilerek bayanların kullanımına da daha uygun hale getirildi. Bosch'un lityum iyon teknolojisini ilk defa bahçe aletlerinde kullandığını belirten Çağla, böylece makinelerin hem yüzde 80 daha uzun ömürlü hem de çim biçmenin daha pratik hale geldiğini söylüyor. Eskiden ağırlığından dolayı çim biçme makinelerini sadece erkekler kullanabilirken şimdi hafif makineler sayesinde kadınlar bahçelerinde kendi işlerini kendileri görebiliyor. Çağla, makinelerin hafiflemesi ile birlikte bayan kullanıcıların sayısındaki artışa da dikkat çekiyor. Bahçe deyince akla sadece çim makineleri gelmiyor. Çimleri biçmekten daha zevkli işlerde var. Çitleri şekillendirmeye yaratan 'topiari makasları' kullanımı en zevkli aletler arasında geliyor. Çağla, Bosch'un Isio akülü topiari makasının bahçede erişilmesi güç bölgelere bile ulaşmayı kolaylaştırdığını söylüyor.

BİZE ULAŞIN