İşin yeni merkezi İstanbul

Eski imalathane ve fabrika binalarının yoğun olduğu Topkapı, Cevizlibağ, Merter üçgeni 1/25.0000 ölçekli Nazım İmar Plan Taslağı'nda İstanbul'un yeni merkezi iş alanlarından biri olarak planlanıyor. Bölgede projeler şimdiden başladı

Kentsel dönüşüm kavramının dillerden düşmediği İstanbul'un merkezi yerlerinden biri olan Topkapı, Cevizlibağ, Merter üçgeni, yakın gelecekte eski imalat ve sanayi alanlarının dönüşümüne ev sahipliği yapacak. Tahmini olarak 10 binin üzerinde imalathane ve işyeri ile İstanbul'un önemli şirketlerini de içinde barındıran bu bölgede değişim ve dönüşüm ilk sinyalleri de görülmeye başlandı. İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Boğaziçi İnşaat Müşavirlik AŞ (BİMTAŞ) tarafından hazırlanan "İstanbul 1/25.000 Ölçekli Nazım İmar Planı" taslağında da Bayrampaşa ve Maltepe ile birlikte Topkapı da "Özel Planlama ve Proje Alanı" olarak tanımlanıyor. Tasarı'da Bayrampaşa, Topkapı ve Maltepe'yi içine alan yaklaşık 663 hektarlık alan Merkezi İş Alanı (MİA) Gelişme Özel Bölgesi olarak tanımlanıyor. Mevcut durumda düşük yoğunluklu büyük çoğunluğu özel mülkiyete ait alanda yeni planlama tasarısında öncelikli olarak ticari birimler, ofis alanları, konut alanları ve kültür alanları oluşturularak buna uygun bir yapılaşma öneriliyor. Yeni planlamada mevcut düşük yoğunluk yerine de yüksek katlı ve yüksek yoğunluklu bir yağılaşma öngörülüyor. Henüz çalışmaları devam eden 1/25 binlik Nazım İmar Planlında ayrıca bölge için önerilen MİA gelişimine uygun olarak bölgede raylı sistem, karayolu ve denizyolu ulaşım sistemlerinin entegrasyonu da sağlanıyor. Topkapı, Cevizlibağ ve Merter bölgesinde bugün itibariyle inşaat aşamasında olan ve planlama aşamasında olan projelerin toplam yatırım değerinin 1 milyar dolar seviyelerine yaklaştığı ifade ediliyor. Topkapı ve Cevizlibağ'da Türkiye'nin köklü sanayi şirketlerinin yavaş yavaş fabrika ve imalat yerlerini kapatarak şehir dışına taşımalarına ve yerlerine ofis, konut, ticari alan projeleri geliştirdiklerine tanıklık ediyoruz. Bu şirketlerinin başında Yeşil İnşaat, Kale Kilit, Sinpaş, Garage İnşaat, Beyaz İnşaat, Ofton İnşaat Türköz İnşaat geliyor.

MAN arazisine karma proje
Kale Özgür Evler ile konut sektörüne adım atan Kale Kilit Grubu, Topkapı'da bulunan eski MAN fabrikasının olduğu araziye ofis, alışveriş merkezi ve otel inşa etmeyi planlıyor. Projenin yatırım maliyetinin 100 milyon doların üstünde olması bekleniyor.

Ofton, 32 katlı plaza yapacak
Ofton İnşaat Ekmel Beton'a ait arazi üzerine 32 katlı plaza yapmayı planlıyor. 6 bin 500 metrekare arsaya 30 bin metrekarelik bir inşaat alanına sahip bir proje planlayan grup, 200 civarında rezidence yapmayı hedefliyor.

BİZE ULAŞIN