Evdeki huzur, renklerin uyumunda gizli

Evde huzur istiyorsanız duvar, mobilya ya da perdelerinizde kullandığınız renkler her şeyi alt üst edebilir. Hangi rengin hangi renkle uyum gösterdiği ve hangi odalarda kullanılacağını bilerek hareket etmek istediğiniz huzuru temin etmenizin garantisi olabilir...

  1. Haberler
  2. Emlak
Çarşamba 16.12.2010 ABONE OL
Yapılan araştırmalara göre insanda bedeni kuşatan aura; ışık, renk, elektrik, ısı, ses, manyetik ve elektromanyetik etkiler ile sürekli olarak iletişim içinde. Özellikle renkler insanoğlunu düşündüğünden daha fazla etkisi altına alıyor. Çalışma odasında kullanılan sarı ne kadar yanlış bir tercihse elektrikli aletlerin çalıştığı bir yerde kırmızı kullanmak da o kadar yanlış. Verimi artırmak için patronun ofisinde yeşil tonları kullanması ise hızı artırmaktan çok dinginlik sağladığı için çalışanların daha sakin ve yavaş çalışmasına ortam hazırlıyor. Renkleri bu kadar hayati olunca biliminin olmaması mümkün görünmüyor. Renk bilimci Aydan Öztürkatalay'ın önerilerine kulak vermek gerek...

PEMBE VE KIRMIZI
Canlılık verir, yaratıcılığı artırır
Kullanıldığı evlerde aile bireylerine canlılık verir ve yaratıcı etkinliklerde bulunmaları için harekete geçirir. Mutfak, çocuk odaları, dans stüdyoları, kafeler için uygun tabir edilir. Duvarlarda ve elektrikli aletlerin çalıştığı ortamlarda kullanılmaması tavsiye ediliyor. Pembe ise fiziksel bir yatıştırıcı olduğu için tamamlayıcı rengi sarıyla yatak odalarında, banyolarda, girişlerde kullanılabilir. Sakinleştirici etkiye sahip olduğu için mutfak ve çalışma odaları için de uygun.

MAVİ

Sakinlik sağlar, mekânı geniş gösterir
Sakinliği ifade etmesine rağmen geniş alanlarda kullanıldığında kasvet yaratabilir. Çocuk odalarında kullanıldığında çocukların daha sakinleştiği gözlendi. Tamamlayısı rengi turuncudur. Sakinleşme, stres atma, dinlenme amaçlı olan her yerde kullanılabilir. Hareketin ve çalışmanın çok olduğu yerlerde kullanılması tavsiye ediliyor. Turkuaz tonları ise canlılık ve ferahlık yayıyor, mekânları daha geniş gösteriyor. Banyolar, yatak odaları ve çalışma odalarında kullanılması tavsiye ediliyor

SARI

Ofislerde verim artırmak için kullanılıyor
Bu renk dikkat çekiciliği ve ayırt edilebilme özelliklerinden ötürü az ışıklı, geniş ve kapalı ortamlar için idealdir. Ofislerde verim artırmak için sarı renk kullanılır. Sarı renk umutsuzluğu yok ederek yerine neşe, eğlence ve keyif katar. Tamamlayıcı rengi mordur. Mutfak için en uygun renk olara bilinir. Dinlenme amaçlı ortamlar için özerilmez.

TURUNCU

İlgi çekmek için birebir İştah
açıcı özelliğe sahip olduğu için özellikle yemek odalarında kullanılan turuncu, sosyal etkileşimleri de artırıyor. Dolayısıyla ortak kullanım alanları turuncu için en uygun ortamlar olarak kabul edilir. Turuncu insanların algısını en çok ve en kolay etkileyen renk olduğu için evde ilgi çekmek istediğiniz bir köşeyi turuncu renkelrde boyamanız yeterli olur. Bu rengin tüm tonları depresyona karşı ilaç niteliğindedir. Tamamlayıcı rengi mavidir. Büro, çalışma odası ve yatak odası için uygun olmayan renktir.

TOPRAK TONLARI

Oturma odaları ve salonlarda ideal
Sosyal dengeyi ve toplum içinde rahatlığı sağlayan renk olarak kahverengi dekorasyonda açık tonları ile özellikle oturma odaları ve salonlar için tercih ediliyor. Ancak belli bir süre sonra toprağı ve ölümü anımsattığı için kişiyi rahatsız edebileceği düşüncesiyle mekanlarda sütlü kahvenin daha uygun olduğu belirtiliyor. Bu rengi yoğun olarak kullanan kişilerin yaşamları sadedir. İzole yaşamayı severler. Geniş hayalgücünden uzak ve metodik olurlar. Sabır ve sevgileri sonsuzdur.

BEYAZ

Hayal dünyasını genişletir
Gözleri dinlendiren ve mekânı gerçek boyutlarından daha büyük gösteren beyaz, neredeyse tüm mimarlar tarafından tavsiye edilen bir renk. Özellikle tavanın beyaz olması mekânı ferah ve yüksek gösterse de klastfoboik olduğundan birçok Avrupa ülkesinde kullanılmıyor. Beyazı kullananlar çatışmadan uzak ve hayal dünyaları geniştir.

YEŞİL

Dinlendirir, heyecanı azaltır
Yeşil, gözleri dinlendiren ve heyecanı azaltan bir renk olduğu için mekanlarda huzur verir. Açık tonları daha duygusal atmosferler için tercih edilir. Sıcak havalarda serin, serin havalarda sıcaklık hissi yaratması nedeniyle çk fazla tercih ediliyor. Açık tonları özellikle de mutfak için uygun olan yeşilin tamamlayıcı rengi pembe olarak biliniyor. Avlu ve girişlerde uygulanırsa iyi sonuçlar alınır.

MOR

Dingin bir atmosfer yaratır, huzur verir
Özellikle meditasyon odaları için uygun bir renk. Bu rengin lavanta, leylak ve orkide tonları yatak odalarında kullanılabilir. Sarı renkle birlikte kullanıldığında mutlu, huzur dolu, dingin bir atmosfer yaratır. Morun güven veren açık tonları daha çok yatak odaları, bekleme odaları ve çalışma odalarında kullanılır. Parlak ve göz alıcı renklerle birleştirildiğinde ruhsal sorunları olanlar ile bağımlıların bulunduğu mekânlarda kullanılmaması tavsiye edilir.

BUGÜN NELER OLDU