"Dairemi nasıl işyeri yapabilirim?

  1. Haberler
  2. Emlak
Çarşamba 23.12.2010 ABONE OL
Sefer Gündeş-Ankara: Cadde üzerindeki bir apartmanda zemin kat bir dairemiz var. Ama çevremizdeki zemin kat dairelerin çoğu işyeri olarak kullanılıyor. Acaba biz de oturduğumuz daireyi işyeri yapabilir miyiz?
Mesken olarak kullanılan bir konutun işyerine dönüştürülmesi öncelikle belediyenin bölgedeki imar planlarının buna izin vermesine bağlıdır. Eğer izin veriyor ise proje tadilatı işlemini başlatılabilir. Tapu sicil müdürlüğünden röperli kroki, çap ve tapunuzu ve ilgili belediyeden imar durumu belgesini aldıktan sonra projelerinizi yaptırabilirsiniz. Daha sonra da projeler ve belediyenin sizden isteyeceği ilgili belgelerle birlikte tadilat ruhsatı için müracaat etmek zorundasınız. Bu arada belediyeye vermeniz gereken bir belge daha var. Komşuluk ilişkilerini düzenleyen Kat Mülkiyeti Yasası'na göre konutunuzu işyerine çevirmek istediğiniz daireniz için apartmanınızdaki bağımsız bölüm sahibi tüm komşularınızdan izin almak zorundasınız. Bu konuda Kat Mülkiyeti Yasası ne diyor hemen ona bakalım: "Ana gayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkân, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir. Bu karar yöneticinin veya kat maliklerinden birinin istemi üzerine bütün bağımsız bölümlerin kat mülkiyeti kütüğündeki sahifelerine şerh verilir." Kat mülkiyetli ya da kat irtifaklı tapunuz varsa yukarıda açıklamaya çalıştığım şekilde bu değişikliği yapar, ruhsatınızı alır ve tapu kütüğüne de bu değişikliği kayıt ettirip dairenizi işyerine dönüştürebilirsiniz. Kat mülkiyetli ya da kat irtifaklı tapunuz yoksa bu mümkün değil. Ancak apartmanın tamamı size ait ise Belediyeden alacağınız tadilat ruhsatı ile yapabilirsiniz.
Ayşegül Sadıkoğlu-Tekirdağ Kiracı olarak üç yıldan beri bir dairede ikamet etmekteyim. Ev sahibi kira artırımı istiyor. Görüşmede anlaşamayınca bana bir ihtarname göndermiş. Kiramı her ay düzenli ödemekteyim. Apartmandaki diğer kiralarla karşılaştırıldığında benim ödediğim kira oldukça iyi, ne yapmam gerekir?
Son yıllarda enflasyon oranının düşük çıkması ile kira artırımlarında farklı sorunlar karşımıza çıkmakta. Kira artış oranları her yıl aylara göre belirleniyor. Daha önceki yıllarda kiralanmış evlerin kira artış oranı ve kira bedeli, Türkiye İstatistik Kurumunca( TÜİK) artışın yapılacağı ayda yayımlanan ÜFE'deki(Üretici Fiyatları Endeksi) oranın, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde değişim oranı oranını geçmeyecek şekilde artırılır. Ancak söz konusu oranın kiralamanın yenileneceği ayda negatif çıkması halinde kira bedelinde herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır. Ev sahibinizle yapmış olduğunuz kira kontratı her yıl yenileniyorsa ve kira artış oranı belirtilmişse kontratta yazanlara uymanız gerekir. Bir yıllık yapılmış ve üç yıldan bu yana herhangi bir sorun olmaksızın kontratınız yenileniyor ise yukarıda açıkladığım şekilde artışa gidebilirsiniz. Kira kontratı ve ihtarname ile ilgili bilgi verilmemiş. Bununla birlikte KİRA TESPİT DAVASI da açabilirsiniz. Kiralananın bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesine veya sözleşme ile belirlenen yer mahkemesi var ise bu mahkemede davayı açabilirsiniz. Dava sonucunda da kiracı olarak kullandığınız dairenin kirası tespit edilmiş olacaktır.

BUGÜN NELER OLDU