Özel sektör Esenyurt'a sınıf atlatıyor

Esenyurt, son 10 yılda adeta sınıf atladı. Kolları sıvayan inşaat şirketleri ellerini taşın altına koyarak, kentsel dönüşümün fitilini ateşledi. Bölgede 15 bini 2012'de tamamlanacak 30 bin konutun inşaatına devam ediliyor

Çok değil 5-10 yıl öncesine kadar kaçak yapılaşmanın en yoğun olduğu bölgerin başında gelen ve adeta mega bir köyü andıran Esenyurt, son yıllarda hayata geçirilen büyük çaplı konut projeleriyle yeni bir yüze kavuştu. E-5 ve E-6 yollarının kesişme noktasında yer alan Esenyurt, havaalanı, Ambarlı Limanı gibi merkezlere yakınlığıyla konut projelerinin yanı sıra alışveriş merkezi, ofis ve otel yatırımcılarının da öncelikli yatırım adreslerinden biri haline geldi. Esenyurt'ta İnnovia, Akkoza, Ak&N Towers, Torium AVM, Otoport AVM, Agena Park, Ukra Cİty, Babil kuleleri, Maximoon, Kristal Şehir gibi projelerin inşaatları devam ederken, yeni projelerin de hazırlıklııkları sürüyor. Kentsel dönüşüm dinamiklerinin kendiliğinden harekete geçtiği Esenyurt'ta şu anda 15 bini 2012'de tamamlanacak 30 bin konutun inşaatı sürüyor. Bol arazi ve yüksek imar avantajlarının iyi kullanıldığı ilçe, kira getirisinde Ataşehir, Çankaya ve Konak gibi gözde ilçeleri geride bırakmış durumda.

DÖNÜŞÜMLE BİRLİKTE DEĞERİ DE ARTTI
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın önemle üzerinde durduğu kentsel dönüşüm, aslında İstanbul'un birçok bölgesinde kendiliğinden hayata geçiriliyor. Bu noktada İstanbul çapında örnek gösterilecek bölgelerin başında Esenyurt geliyor. Bölgede son 10 yıldır yürütülen dönüşüm çalışmalarından alınan verim, öylesine yükseldi ki, Esenyurt, Türkiye çapında kira getirisi en yüksek ikinci ilçe konumuna yükseldi.

EK İMAR AVANTAJI YOK
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Esenyurt Belediyesi ve özel sektörün yatırımlarıyla çehresi tamamen değişen bölgede özellikle markalı konut yatırımları yeni bir çekim merkezi oluşturdu. Bölge, arsa sıkıntısının yaşandığı İstanbul'da büyük ölçekli yatırımlara imkân veren arazi yapısıyla yatırımcıların ilgisini çekerken, uygun fiyatlarıyla da ihtiyacı olanların konut almasını kolaylaştırıyor. Belediye yetkililerinin ifadesiyle yaşanan muazzam kentsel dönüşümün ek imar avantajı verilmeden sağlanması ise başarıyı pekiştiren en önemli faktör olarak öne çıkıyor. Üstelik bu dönüşüm hareketi, metro, otobüs ve otoyol gibi hızla devam eden altyapı çalışmalarıyla da destekleniyor. Hemen herkesin ortak fikri, Esenyurt'un kentsel dönüşümün sembol ilçesi olacağı.


BUGÜN NELER OLDU