Katar Şeyhi'nin evine Türk imzası

Mimar Hakan Yürüoğlu, Katar Şeyhası Moza bint Nasser'in Abu Fas şehrinde yaptırdığı 12 bin metrekarelik evin iç mimarisini üstlendi. Sadece mobilyalar için 30 milyon dolar bütçe ayrılan ev 33 odadan meydana geliyor

Türk mimar Hakan Yürüoğlu dünyanın en zengin Arap liderlerinden Katar Emiri Şeyh Hamid Bin Halife El Tani'nin eşi Sheikha Moza bint Nasser'in Abu ülkede yaptırdığı lüks evin iç mimarisini üstlendi. Katar'ın Abu Fas şehrinde yapılan ve şeyh ailesinin çiftlik evi (ranch house) olarak kullanacakları 12 bin metrekarelik evin iç mimarisini yapacak 3r Design Factory sahibi mimar Hakan Yürüoğlu, evin sadece mobilyalar için kendisinin 30 milyon dolarlık bir bütçe verildiğini, hareketli mobilyalarla birlikte bu bütçenin 60 milyon dolara kadar çıkabileceğini söyledi. Yürüoğlu, daha önce Abu Dabi şeyhinin eşi Şeyha Handan bin Mübarek Al Nahyan için Katar'daki Aayan Tower'ı tasarladığını ve projenin beğenilmesinden sonra Şeyhanın kendisini Katar'daki eve yönlendirdiğini kaydetti.

33 odası var
Yürüoğlu, 12 bin metrekare kapalı alana sahip olan evin toplam 5 ayrı bölümden oluştuğunu adeta beş evin birleşimi şeklinde tasarlandığını ve hepsinin ortasında da bir salon olarak nitelendirilebilecek 'lounge' alanı yer aldığını kaydetti. Yürüoğlu, Şeyha bint Nasser ile kendisinin de bizzat görüşerek projeyle ilgili bilgi aldığını kaydederek "Evde üç kızı ve ailesiyle birlikte yaşayacak. Bu nedenle şeyh ve eşi için, üç kızı için ve misafirler için ayrı olmak üzere toplam beş bölüm yer alıyor. 33 oda ve 35 banyonun olacağı evde her yatak odasında bir yüzme havuzu yer alıyor. Evin içinde ise 86 metrelik dev bir koridordan odalara ulaşılıyor. Tavan yüksekliklerinin 17 metre olduğu evin 80 metrekarelik girişinde ise dev bir süs havuzu yer alıyor. Bu girişten 600 metrekarelik Meclis olarak adlandırılan misafirlerin ağırlanacağı odaya geçiliyor. Yürüoğlu, misafir odasına sadece duvardan duvara koltuklar istendiğini anlattı.

Türk motiflerine de yer verildi Şeyhin
şimdi yaşadığı evinin bej renklerden oluştuğunu ancak Şehya'nın çölü de temsil eden bu renkten artık sıkıldığını ifade eden Yürüoğlu, "Bu nedenle renkli bir tasarım istediler. Türk motiflerini çok sevdiklerini söylediler. Bu nedenle evde Türk motiflerine de yer verildi" dedi. Yürüoğlu, ağustosta kaba inşaatı tamamlanacak projeden şeyh ve ailesinin 2013 Haziran sonu itibariyle yaşamayı hedeflediğini söyledi. Yürüoğlu, projeyi hayatında yapacağı en büyük ve en yüksek bütçeli iş olarak tanımladı.


BİZE ULAŞIN