'Kentsel dönüşümde planlama önemli'

Karden İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Paşa Karadeniz, kent yapılaşmasının plansız binalardan oluşmasının Türkiye'yi gayrimenkul alanında istediği konuma gelmesinde en büyük engel olduğunu vurguladı

Kentsel dönüşüm projelerinin arttığı günümüzde planlamanın doğru yapılması büyük önem taşıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Karden İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Paşa Karadeniz, dünyanın en önemli doğal güzelliklerinin yer aldığı bir coğrafyada sırf kent yapılaşmasının plansız ve vizyonsuz binalardan oluşması Türkiye'yi gayrimenkul alanında dünyada istediği konuma gelmesindeki en büyük engel olduğunu söyledi. "Kentsel dönüşüm konusu Türkiye için son derece önemli, belki de Cumhuriyet tarihinden beri elde edilmiş çok büyük bir fırsat. Türkiye'nin yaşam ve çalışma alanlarını 21. yüzyıla taşıyacak bu vizyon halkın konuyu anlamamış olması ve planlama noktasında hazırlığın yapılmamış olması kentsel dönüşümün önündeki en büyük engel" diyen Karadeniz, neredeyse yapılaşmış alanlarının üçte ikisinin gecekonduyla ve depreme dayanıksız binalardan oluştuğu İstanbul'da vatandaşın kentsel dönüşümü rant fırsatı olarak görmesi, dönüşümü ciddi anlamda riske soktuğunu belirtti. Karadeniz, "Müteahhitlerin arsa üretmekte sıkıntı çektiği ama her tarafın dönüşecek alanlardan oluşması büyük bir tezat" dedi.

Birkaç faza ayrılmalı
Türkiye'nin son 10 yılda imar konusunda çok büyük yol aldığını, ayrıca Şehircilik Bakanlığı kurulması ve Kentsel Dönüşüm Yasası çıkarılmasının bu işe yöneticilerin ne kadar önem verdiğinin göstergesi olduğunu vurgulayan Paşa Karadeniz, şöyle konuştu: "Fakat kentsel dönüşümün hemen hazırlıksız başlaması yerine ilçe belediyeleri, il belediyeleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ortak bir çalışma yapması şart. Dönüşümün parsel bazında yapılması ülkemize hiçbir şey kazandırmayacağı gibi sadece yıkılan binaların yerine çarpık yollar, altyapı, meydansız bölgeler, eğitim ve ibadet yapılarının planlanmadığı bir şehir ortaya çıkaracak. Halbuki kentsel dönüşümün gerekliliği plansız oluşmuş şehrin yeniden planlanarak yapılaşması içindir." İlçe belediyelerinin kendi bölgelerinin dönüşüm önceliğine göre birkaç faza ayırmalarının şart olduğuna dikkat çeken Karadeniz, "Bu faz alanlarında planlaması yapılıp yoğunluk ve emsal düzenlemesi yapılarak hukuki altyapısı hazırlanmış olarak yapılaşmaya açılması şarttır. Böylece her ilçe kendi içinde faz faz ilerleyerek vatandaşa kenstel dönüşümün bir organizasyon ile değer yaratma ve bu değeri paylaşma olduğunu göstermesi gerekiyor" dedi.

"Amaç değer yaratmak olmalı"
İstanbul' da Ataköy, Ataşehir, Bahceşehir, Beylikdüzü,Ankarada Çayyolu, Eryaman gibi planlanmalarıyla başarıya ulaşmış bölgeler olarak değerlendiren Karadeniz, "Müteahhitlere planlanmış, emsali belli alanlar verdiğinizde üretmek istediğinizi alırsınız. O zaman kendi içinde yeşil ve sosyal alanları olan yaşam üniteleri ortaya çıkar. Şu anda vatandaş mevcut konutunun arazisinden 200 bin TL'lik konut alıyorsa o zaman 500 bin TL'lik konut alabilir. Avrupa'da İstanbul'un doğal güzellikleriyle yarışamayacak şehirlerde m2 fiyatları İstanbul'un 5-10 katı. Bizim amacımız çok m2 almak değil değer yaratmak olmalıdır" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN