Evleri renklendiren tasarımlar

Beyaz eşyada tüm dünyada renk devrimi başlatan İtalya markası SMEG, evleri renklendirmeye devam ediyor. 2010'da 'renkli beyaz eşya' ürünleriyle Türkiye pazarına giren marka kentli tüketiciden gördüğü ilgi ve talep nedeniyle, yerli üreticileri de peşinden sürükledi. Çikolata renkli altın kaplama kulplu buzdolabından, gökkuşağı ya da jean giydirilmiş modellerine kadar sıra dışı ürünleriyle dikkat çeken marka daha genç ve modern bir kesimi hedefliyor.
SMEG Türkiye Distribütörü Boğaziçi İthalat'ın Genel Müdürü Adnan Kamış, "mutfaktaki değişimin temelinde kentlerdeki değişimin yattığını" savunarak, "Yeni projeler ve restorasyonlar ile evler modernleşti, hane halkı gençleşti, oda sayıları ve eşyalar azaldı, mutfaklar açığa çıktı, beyaz ve gri ev aletleri, bu hareketlilik karşısında çok monoton kaldı" dedi. Kamış, konut projelerinde stüdyo, 1+1 ve 2+1 konut tiplerinin arttığına dikkat çekerek "Bu evlerde, oda sayısı ile birlikte eşya sayısı da azalıyor, ancak dekorasyonda seçicilik artıyor. Metrekarelerden çok, mimarinin işlevi, fiziksel ve duygusal açıdan yarattığı tatmin önem kazanıyor. Bu yeni anlayış, mutfakla yaşam arasına duvar örmek yerine, her an ulaşılabilir, pratik ve ergonomik "açık mutfağı" tercih ediyor. Bu tür modern projelerle, İstanbul'da Bahçeşehir'den, Ataşehir'e, Kurtköy'den Sarıyer'e, Bursa'dan İzmir'e, Ankara'dan Diyarbakır'a kadar, yeni semtler ve hatta yeni kentler kuruluyor" diye konuştu. Kamış, ilk 6 ayda bin 500 ürünle, geçen yılın toplam satış adetlerine ulaştıklarını da sözlerine ekledi.
Kamış, İstanbul'da, Cihangir-Galata, Balat ve Sultanahmet üçgeninde eski binaların restorasyonu ile tarihi doku içinde kurulan yeni modern hayatların, Anadolu'daki eski kentleri de etkisi altına aldığını, yüksek tavan, çini ve ahşapla bezeli bu geleneksel yaşam tarzının, meraklılarınca çağa uygun hale getirildiğini vurguluyor. Kamış'a göre, restore edilen eski büyük yapılar, küçük metrekareli açık mutfaklı dairelere bölünerek, şehrin merkezinde tıpkı uydu kentlerdeki yeni projeler gibi, modern bir yaşam tarzına ev sahipliği yapıyor.

BİZE ULAŞIN