Mimarlar yurtdışından ödülle döndü

Geçtiğimiz haftalarda Dubai'deki CityScape Gayrimenkul Fuarı ve Singapur'daki Dünya Mimarlık Ödülleri'nde Türk mimarlar şov yaptı. Tabanlıoğlu Dubai'den, Emre Arolat ise Dubai ve Singapur'dan ödülle döndü

Tabanlıoğlu'nun Astana projesine ödül
Dubai World Trade Center'da gerçekleştirilen ve Türkiye'nin onur konuğu olduğu fuarda üç projeyle yarışmaya katılan Tabanlıoğlu, Astana Medya Merkezi ile ödül aldı. Mimarlık şirket Astana projesi dışında Tripoli Kongre Merkezi ile "Uygulanmış Kamu & Kültür Projesi" dalında "Asmacatı Alışveriş ve Buluşma Noktası" ile de "Uygulanmış En İyi Ticari Yapı" dalında aday olmuştu. Armani Otel, Burj Khalifa'da yapılan törende büyük ödülü Tabanlıoğlu Mimarlık adına Melkan Gürsel Tabanlıoğlu ve Özdem Gürsel aldı. Tabanlıoğlu Mimarlık, Cityscape Global Mimarlık Ödülleri'nde geçmiş yıllarda "İstanbul Modern", "Galataport", "Kanyon", "DMC Ankara", "Levent Loft", "Zorlu Center", "Tripoli Kongre Merkezi" ve "Dubrovnik Libertas Otel" projeleri ile birçok farklı dalda büyük ödüllere layık görülmüştü.

Abdullah Gül Üniversitesi eğitime başlamadan ödül aldı
Emre Arolat Architects (EAA), Singapur'daki Dünya Mimarlık Festivali'nde Abdullah Gül Üniversitesi Şehir Kampusu projesi ile "Eğitim Yapıları" kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü. Cumhuriyet döneminin ilk ve en büyük sanayi kuruluşlarından Sümerbank Bez Fabrikası'nın atıl tesisleri, Abdullah Gül Üniversitesi'nin eğitim, kültür ve sosyal merkezi olarak hizmet verecek. Ünversitenin ilk öğrencileri, 2013-2014 akademik yılında fabrikanın eski depolarından dönüştürülen dersliklerde ders başı yapacak. Kayseri'de 1933'te Rus mühendislerce kurulan Sümerbank Bez Fabrikası, üretimini 1999'da durdurmuştu. EAA geçtiğimiz yıllarda toplam 12 proje ile finale kalmış ve 2011 senesinde Antakya Müze Otel ve Sancaklar Cami projeleri ile 'Highly Recommended' ödülüne layık görülmüştü.

EAA'ya 3 ödül birden
EAA-Emre Arolat Architects, Bodrum'daki Varyap Yalıkavak Evleri ile "Geleceğin konut projeleri" kategorisinde, İstanbul Antrepo 5 Çağdaş Sanatlar Müzesi ile "Kamu ve Kültür Yapılar - Gelecek projeleri" kategorisinde ve Le Meridien Etiler ile "Turizm & Eğlence Yapıları" 2012 Cityscape Dubai Ödülleri'nde büyük ödüle layık görüldü. Yarışmada 5 projesiyle finale kalan EAA, 3 farklı kategoride büyük ödül aldı. EAA-Emre Arolat Architects, Cityscape Dubai Awards'da geçen yıl ise Yalova Raif Dinçkök Kültür Merkezi ile "En iyi Kültür Yapısı", 2010'da "Minicity Maket Parkı" ve "Maksimum Evler" Projeleriyle "En İyi Rekreasyon Yapısı" ve "En İyi Konut Yapısı", 2008'de ise Zorlu Center projesiyle "Master Plan" kategorisinde ödüle layık görülmüştü.

BİZE ULAŞIN