Küçük konut talebi artacak

Küçük metrekareli dairelere ilgi önümüzdeki yıllarda daha çok artacak. Eva Gayrimenkul Değerleme Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 2023 Gayrimenkul Sektörü raporuna göre orta gelir kesiminden daha küçük dairelere olan talebin zaman içinde artacağını dile getirdi

2023 yılına kadar küçük konutlara olan talep artacak. Orta gelir grubunun alım ihtiyacı ise tetiklenecek. "2023 Gayrimenkul Sektör Vizyonu"nu değerlendiren Eva Gayrimenkul Değerleme Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, özellikle demografik özelliklerin mevcutta artış gösteren küçük konut grafiğinin daha da arttıracağını vurguladı.

En fazla talep 75 - 125 bin dolarlık dairelere
Türkiye'de gelecekte konut taleplerini etkileyecek unsurlara da değinen Yazıcı orta gelirli kesimin daha da genişleyeceğini ifade etti. Yazıcı önümüzdeki dönemde 110-125 metrekare arası 2+1 ve 3+1 konutlara talep olacağı, ikinci tercihin ise 75-90 metrekare arasında 1+1 ve 2+1 konutlara olacağını belirtti. Yatırım amacı ile ise daha küçük konutların talep göreceğini söyleyen Yazıcı, "Konutta bugün için en fazla talep edilen fiyat aralığı 75-125 bin dolar arasında" dedi. Konut talebini 4 temel unsur olan mülkiyet durumu, hane halkı değişimi, yatırım eğilimi ve gelir artışına bağlayan Yazıcı, "Ekonomik büyümeye bağlı olarak önümüzdeki yıllarda gelirlerin dağılım kademelerinde basamakların yukarı doğru kaydığını, iyileşmeler olduğunu görüyoruz.

Orta kesimin geliri artıyor
Orta kesimin bir kısmı yukarılara doğru çıkıyor ve orta kesim genişliyor. Eğitim düzeyi ortalaması bugün 6.5 yıl gibi vasat bir düzeyde olan Türkiye'nin 2023'lü yıllarda eğitim düzeyi ortalamasının yükselmesi bekleniyor, maalesef burada niceliksel kaliteden bahsedemiyoruz. Öte yandan nüfusumuzun artış hızı azalıyor, mutlak değer olarak artmaya devam ediyoruz. Çok önemli bir gösterge ise bugün 65 yaş üstü 5 milyon insan varken, 10 sene sonra bu rakam 7.82 milyon kişiye çıkıyor. Türkiye'nin 2023'lü yıllından sonra bugün Avrupa'nın yaşadığı nüfusun yaşlanması zorluğu ile karşı karşıya kalacağını görüyoruz" diye konuştu.

10 yıl sonraki talep şimdiden sinyal veriyor'
Raporda ülke nüfusunun giderek yşlandığına dikkat çeken Yazıcı, bu durumda konut ve gayrimenkul geliştiricilerinin yaşlanan nüfusun ihtiyaçlarına uygun geliştirmeler de yapması gerektiğini vurguladı. Yazıcı, "10 yıl sonra bu segmentte oluşacak talep şimdiden sinyallarini veriyor ona göre de sektörün pozisyon alması gerekli" dedi.

Orta gelirli kiradan çıkıp yeni daire alacak
Mülkiyet durumu açısından bakıldığında bugün kiracı olanların, önümüzdeki dönemde mülk sahibi olma isteğinin devam edeceğini söyledi. İstatistiklere göre 2003'te ortalama 161.8 metrekare olan konut büyüklüğü, 2011'de 144.8 metrekareye düştü. Metrekare büyüklüklerinin giderek küçüldüğüne de değinen Yazıcı, "Ekonomik büyümedeki beklentiye bağlı olarak kişi başı gelirdeki artış konut talebini artıracak. Gelir dağılımında yaşanacak iyileşmeye bağlı olarak özelikle orta gelir grubunun konut talebinin daha hızlı artacağı öngörülüyor" dedi.

BİZE ULAŞIN