Leke Ve Benlerdeki Değişime Dikkat!

Leke Ve Benlerdeki Değişime Dikkat!
Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, leke ve benlerdeki değişime dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
Özel Elit Polikliğini Hekimlerinden Dermatoloji Uzmanı Dr.Şerafettin Saraçoğlu, yaptığı açıklamada, “Ciltte en önemli sorunlardan biri leke gibi algılanan benler veya benleri taklit eden deri kanserleridir. Genelde lekelere göre daha farklı yapılar olmalarına rağmen erken dönemde lekelere benzer yapılar şeklinde görünebilirler. Bu tür durumların ayırtını Dermatoloji uzmanları çoğunlukla basit muayene ile belirleyebilir. Fakat bazı durumlarda daha ayrıntılı inceleme gerekebilir. Bu amaçla Dermoskopi veya yüzey mikroskopi denilen teknikler kullanarak benlerin veya deri tümürlerinin tenısı konulmaktadır” dedi.
Dr. Şerafettin Saraçoğlu, şüpheli bir leke veya benlerde bir değişiklik fark edildiğinde mutlaka dermatoloji uzmanına muayene olunması gerektiğini belirterek, benlerdeki değişiklikleri şöyle sıraladı;
“Asimetri: Şekilsel asimetri veya renk asimetrisi. Benler genelde yuvarlak veya oval şekilli, renkte genelde tek düze kahverengi tonlardadır. Asimetrik değişimler önemlidir.
Kenar düzensizliği: Benlerin kenarları düzgündür. Herhangi bir alanda çıkıntıların oluşması önemlidir.
Genelde benler açık renklidir ve tek tondur. Var olan renkte ben genelinde veya dar bir bölgesinde bir koyulaşma veya renk değişiliği, birden fazla renk tonu varlığı incelemeyi gerektirir.
Benler genelde 2-5 mm çaplı deri oluşumlarıdır. Çapı 5 mm üzerindeki benler incelenmeyi gerektirir.
Bende kabarıklığında artma: Benlerin çoğu bir leke gibi başlar zamanla büyür ve kabarırlar. Kabarıklığın birden arttığı benler incelenmeyi gerektirir.”
BİZE ULAŞIN