Salon 2003’te müzikal şölen

“Baturay Yarkın Trio ve Nağme Yarkın Anadolu’nun Renkleri Konseri” Devlet Konservatuvarı Salon 2003’te müzikseverler ile buluştu.

Salon 2003’te müzikal şölen

Piyanoda Baturay Yarkın, İstanbul kemençesinde Nağme Yarkın, basta Enver Muhammedi ve davulda Burak Cihangirli'nin sahne aldığı konserde; Autmn Leaves, Taksim, Bülbülüm Altın Kafeste, Üsküdar'a Gider İken, Çanakkale İçinde, Ah Bir Ateş Ver, Uzun İnce Bir Yoldayım, Beyoğlu'nda Gezersin, Erzurum Çarşı Pazar, Ayrılık gibi ezgiler sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Grubun piyanisti Baturay Yarkın ise konser hakkındaki görüşlerini şu şekilde dile getirdi:

"Burada olmaktan dolayı mutluluk duydum. Bu proje ile "GENÇDES" başlıklı etkinlik adı altında Türkiye'yi geziyoruz. Yıl sonuna kadar 15 üniversitede çalacağız ve burası bugün 10'uncu durağımız. Amacımız kulağımıza hoş gelen melodilerin caz müziği ile harmanlanarak icra edilmesi. Peki, neden caz müziği başka müzik değil? Çünkü Türk Müziği ile caz çok farklı gibi görünseler de çok benzer yönleri var. En büyük ortak noktaları ise doğaçlama. Türk müziğimizdeki âşık atışmaları ve uzun havalar, batı müzikleri ile doğaçlama yapılarak bunlara benzer melodiler seslendiriliyor. Türk müziğimiz genelde tek sesli ve pek aşina olmadığımız bir tür. Biz bunu deneyelim dedik. Belli düzenlemeler yaptık ve sonucunda böyle bir şey oldu."

BİZE ULAŞIN