1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü
Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Ataç, mesajında, insan yaşamının en zor ve sıkıntılı anında elleri tutan deneyimli büyüklerin ihtiyaç duydukları anda yanlarında olabilmek adına önemli çaba sarf edildiğini ifade ederek, "Sağlıklı ve yaşama bağlı yaşlanan bir toplum bilincinin oluşması için 65 ve üzeri yaş grubuna yönelik sağlık hizmetlerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü” kutlanmaktadır. Bize değer katan deneyimli büyüklerimizin yaşamlarını sağlıklı ve huzurlu geçirebilmeleri adına ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek Sarı Nokta Göz Hastalığı, Alzheimer ve Demans hastalıkları başta olmak üzere birçok sorun üzerine odaklanan bir hizmet anlayışı ile çalışıyoruz. 2050 yılında dünya çapında 135 milyon demans hastası olması bekleniyor. Türkiye ise Dünya’da Alzheimer hastası barındıracak 4. büyük ülke olacak. Bu amaçla Tepebaşı Belediyesi olarak Aşağı Söğütönü Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde Alzheimer hastaları ve sağlıklı deneyimlilerimiz için bir yaşam alanı sunduk. Ayrıca kent merkezimizde Deneyimli Kafe olarak adlandırdığımız ve emekliler için oluşturduğumuz dinlenme alanları ile bir arada vakit geçirmelerini sağlıyoruz" ifadelerini kullandı.
Büyüklerin yaşamlarını sağlıklı olarak sürdürmeleri için çalışmaların sürdüğünü belirten Ataç, mesajını şöyle sonlandırdı:
"Bu ciddi rakamlar ışığında çalışmalarımızı sürdürerek, bize yol gösteren büyüklerimizin sağlıklı olarak yaşamlarını devam ettirirken insanların da yaşamın güzelliklerinin farkına vararak deneyimli ve sağlıklı yaşlara erişmelerini amaçlıyoruz. Bu vesile ile “1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü” deneyimlilerimize kutlu olsun."

BİZE ULAŞIN