3. havalimanında ilk asfalt döküldü

3. havalimanında ilk asfalt döküldü

ASFALT DÖKÜMÜ BAŞLADI

Türkiye'nin en önemli projelerinden biri olan İstanbul Yeni Havalimanı inşaatındaki bir numaralı pistte asfalt dökümü başladı. Havalimanı inşaatını gerçekleştirmek ve 25 yıl boyunca işletmesini yapmak üzere kurulan İGA, asfalt döküm çalışmalarıyla ilgili görüntüleri paylaştı.

3. havalimanında ilk asfalt döküldü

26 ŞUBAT 2018'DE HİZMETE GİRECEK

İstanbul'un yapımı devam eden 3. havalimanının inşaatında ilk pist ortaya çıktı. Havalimanın 3 pistiyle birlikte 26 Şubat 2018 tarihinde hizmete girmesi planlanıyor. Şantiye de alan düzleştirme çalışmalarında ise şu anda 2 bin 200 kamyon, günde 1 milyon metreküp toprak taşıyor.

.

3. havalimanında ilk asfalt döküldü

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TEMELİNİ ATMIŞTI

Başbakanlığı dönemimde temeli Recep Tayyip Erdoğan tarafından 7 Haziran 2014 tarihinde temeli atılan ve yapımına hızla devam eden 3. Havalimanı inşaatında ilk pist ortaya çıktı.

3. havalimanında ilk asfalt döküldü

3 BİN 750 METRE UZUNLUĞUNDA

Airbus A380 ve Boeing 747 gibi büyük gövdeli uçakların rahatlıkla iniş-kalkış yapabileceği 3 bin 750 metre uzunluğunda 60 metre genişliğindeki pistin bulunduğu alanın daha önce bataklıklarla dolu bir bölge olduğunu belirten İGA İnşaat CEO'su Yusuf Akçayoğlu,

3. havalimanında ilk asfalt döküldü

BÜYÜK GÖVDELİ UÇAKLAR RAHATLIKLA İNİP KALKACAK

çalışmaların geldiği nokta ile ilgili olarak "Bölgenin bu hâle getirilmesi, platformun hazırlanması, ilk pistin asfalta hazırlanması inanılmaz bir özveri ve emek sonrasında gerçekleşmiş bulunuyor.Büyük gövdeli uçakların rahatlıkla inip kalkabileceği bir pist olacak. Bu kilometre taşını yakalamış olmamız gurur verici. Bu anlamda çalışanlara teşekkür ediyorum" dedi.

3. havalimanında ilk asfalt döküldü

4 FAZDA TAMAMLANACAK

3. havalinamı hazırlanan plana göre 4 fazda tamamlanacak. Faz 1 de, Yıllık kapasitesi 90 milyon yolcu olan ana terminal binası, bir adet ana hava trafik kontrol kulesi, 2 adet Kuzey-Güney doğrultusunda 60 metre genişliğinde A380 uçaklarının inebileceği donanımda 3.75 km ve 4.1 kilometrelik pist, 114 tanesi Ana Terminal'e yakalaşan uçak olmak üzere toplam 347 adet uçak park alanı, hangar, kargo/antrepo, catering, yer hizmetlerini sağlayan havaalanı destek tesisleri ile 18 bin araç kapasiteli kapalı otopark alanı bulunuyor..

3. havalimanında ilk asfalt döküldü

60 ŞİRKETE KİRA DAVETİ

İGA İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, yeni havalimanında yer almak isteyen şirketler için alan kiralama sürecinin başladığını belirtti.

3. havalimanında ilk asfalt döküldü

DEV ŞANTİYE

Toplam 76,5 milyon metrekare proje alanı bulunan dev şantiyede ilk fazda yapılması planlanan yıllık kapasitesi 90 milyon yolcu kapasiteli ana terminal binası da gün geçtikçe daha da yükseliyor. 1 milyon 300 metre kare kapalı alanıyla dev binada, 18 bin araç kapasiteli katlı otopark bulunuyor. Terminal binası için 1 milyon metreküp beton, 180 bin ton demir kullanılacak. Ternimalin çatı alanı 450 bin metre kare, Terminalin cephe alanı ise 500 metre kare olacak.

BİZE ULAŞIN