Başkanlık sistemi nasıl olacak? İşte madde madde Yeni Anayasa

Sabah.com.tr / M. Fatih GEDİMAN

Türkiye 15 Temmuz sonrası kaçınılmaz bir gereklilik haline gelen sistem değişikliği için Ak Parti ve MHP'nin halka gitme uzlaşısı ile tarihi bir sürece girdi. Ak Parti'nin Başkanlık sistemini de içeren Yeni Anayasa teklifini görmek isteyen ve 'Millete gitmekten kimse korkmasın. Teklif gelsin, millet ne derse onu yapalım' diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bu çağrısına Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım 'Taslağımızı hazırladık. En hızlı biçimde meclise getireceğiz' karşılığını verdi. Şimdi gözler meclise gelecek Yeni Anayasa önerisi ve onun içeriğinde…

Peki CHP ve HDP'nin tartışmaktan dahi geri durduğu Yeni Türkiye'nin Başkanlık Sistemini içeren pakette neler olacak? Sistem neleri getirecek? Neleri değiştirecek? Neleri ortadan kaldıracak?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun tartışmaktan, oylamaktan ve millete gitmektense "diktatörlük gelecek" iddiasıyla "Kan dökmeyi" tercih ettiği sistem söz konusu iddiada olduğu gibi diktatörlük mü getiriyor?

BUGÜNE KADAR HAZIRLANMIŞ TEK TASLAK

Daha önce de önerilmiş olmasına karşın Türk siyaset tarihinde "Başkanlık nedir?" sorusuna net yanıtlar veren tek taslak 2013 yılında Ak Parti'den geldi. İşte yeni anayasa teklifinin son hali meclise gelmeden önce merak edenler için AK PARTİ'NİN HAZIRLADIĞI BAŞKANLIK SİSTEMİ taslağının öne çıkan maddeleri:

  • 1
  • 31
Başkanlık sistemi nasıl olacak? İşte madde madde Yeni Anayasa
Başkanlık sistemi nasıl olacak? İşte madde madde Yeni Anayasa

MECLİS VAR MI, YOK MU?

Madde 1– (1) Türkiye Büyük Millet Meclisi, genel oyla seçilen beşyüzelli milletvekilinden oluşur.

Madde 2– (1) Milletvekilleri sadece seçildikleri bölgeyi veya kendilerini seçenleri değil, bütün Milleti temsil ederler.

Madde 3– (1) Onsekiz yaşını dolduran her vatandaş milletvekili seçilebilir.

BİZE ULAŞIN