Editörün seçtiği köşe yazılarından...

  • 1
  • 17
Editörün seçtiği köşe yazılarından...
Editörün seçtiği köşe yazılarından...

Ayrılın şu HDP'den, yeni bir parti kurun! Böylece ortaya açık seçik iki çizgi çıkacak:
- Bir yanda savaşçı Cemil Bayık- Murat Karayılan- Selahattin Demirtaş- Figen Yüksekdağ grubu...
- Öbür yanda, hakkını aramaktan asla vazgeçmemiş ama bağımsızlık iddiasından vazgeçmiş Abdullah Öcalan- Leyla Zana- Hatip Dicle- Altan Tan ekibi...
Birincilerle "iş yapmak" mümkün değildir, ikincilerle anlaşmak daha kolaydır.
Türkiye siyasetinin kafası çalışan, laf anlayan, makul ve gerçekçi Kürt politikacılarına şiddetle ihtiyacı vardır. Bir de, "Marksist- Leninist" yani çağdışı olmayan Kürt temsilcilerine tabii.
Altan Tan, "çatışma, iç savaş, devrimci halk savaşında ısrar edenlerle buna karşı olup demokratik mücadeleyi seçenlerin bir yol ayırımı olacak" diyor. Buna karşılık Selahattin Demirtaş da ona tehditler savuruyor. Tan'ı ihraç etmeyi bile düşünüyorlar.
Ayrılın o zaman kardeşim. Çünkü "şiddetli geçimsizlik" var. Ayrılın, bu yeni partiyi kimse kösteklemeyecektir.
Bölge halkının PKK'dan iyice sıtkının sıyrıldığını da düşünecek olursak, Kürt oylarının çoğunu da bu yeni parti alabilecektir. Tabii, Kürt oylarının asıl büyük çoğunluğunu da AKP'nin aldığını hiç unutmayalım.
Yeni bir parti kurun, Kürtler'in gerçek çıkarları için çalışırsınız. Aklınız varsa, ki var gibi görünüyor, yeni anayasaya "seni başkan yaptırmayacağız" naralarıyla taş koymaz, tam tersine o anayasada haklarınızın yer alması için mücadele edersiniz.
"Özyönetim" değil ama güçlü yerel yönetim, "üniter yapıyı zorlamayacak ama halkın daha çok söz sahibi" olacağı bir sistem... Bu konularda AKP ile anlaşmak çok zor değildir. Hem böylece, size cumhuriyet tarihinde misli görülmemiş hakları sağlamış olan Tayyip Erdoğan'a da nankörlük etmemiş olursunuz.

Engin Ardıç/Sabah

BİZE ULAŞIN