;

Editörün seçtiği köşe yazılarından...

  • 1
  • 15
Editörün seçtiği köşe yazılarından...
Editörün seçtiği köşe yazılarından...

Erol Evgin'in Habertürk gazetesinde çıkan sözlerini okuyunca aklıma o ahbabım geldi. O da demokrasiden bahsedilince yüzünü buruştururdu. Eğitimlilerin iktidarı gibisi var mıydı? Sanırsınız, fakülteler bitirmiş, alim olmuş... Asıl dertleri iktidar (sivil-asker bürokrasi ve sermaye oligarşisi) seçkinleri tarafındansevilmek, okşanmak, onaylanmak; onların arasına "kabul" edilmektir. O "kabul" edilme konusunu hafife almayın!
Türk seçkinciliği bizatihi masonik bir yapı taşır. Yani birbirlerini görür, işaretleşir, karşılıklı pohpohlamalarla vakit geçirirler. Ciddiye alınacak bir tarafları var mıdır peki? Artık (ve şimdilik) yoktur. Baktım da, üç üniversite bitiren birinin oy hakkının daha fazla olması gerektiğini savunmuş Evgin. Hani insan nitelik konusunda hedefi tutturamayınca kafayı nicelikle bozar ya, burada dabiraz öyle olmuş!
Zaten üç üniversite bitiren adamı oy vermeye götürmek yerine hangi nevrotik rahatsızlığa duçar olduğunu anlamak için bir ruh bilimciye götürmek daha doğru olabilir.

Seçkinciliğin Evgin'inde gördüğümüz gibi naif ve azıcık da demode kalanına fazla takılmamalı. Fakat Robert Kolejlilerin bildirisinde gördüğümüz gibi "tilkilikler" tehlikelidir. Neymiş? "Herkese eşit, özgürlükçü eğitim hakkı doğmadıkça" susmayacaklarmış. E, o zaman yapılacak ilk iş o liseyi derhal terk etmektir! Var mı öyle yağma!

Haşmet Babaoğlu/Sabah

BİZE ULAŞIN