Estetik ameliyatım yok ama…

50 yaşımda da podyuma çıkacağım

İDİL DEMİREL
Estetik ameliyatım yok ama…

New York Moda Haftası'nda Hakan Yıldırım defilesi için podyumu çıkan Çağla Şıkel, "Ben sanırım hiç jübile yapmayacağım. Kendimi en çok podyumda güvende hissediyorum. 50 yaşında bile podyuma çıkacağım" diyor.

Estetik ameliyatım yok ama…

20 yıldır podyumlarda... 15 yıldır televizyon ekranlarında... New York Fashion Week: The Shows'ta Türkiye'yi temsil eden tek Türk tasarımcı Hakan Akkaya'nın defilesinde podyuma çıktı. Ayağının tozuyla Türkiye'de Türk Kızılayı'na yardım amaçlı bir defilede görev aldı... Kimden mi bahsediyoruz? Çağla Şıkel'den... Bir yandan televizyon programlarındaki sunuculuk deneyimini sürdüren Şikel, bir yandan da yeni bir dizi projesi için kolları sıvadı.

Estetik ameliyatım yok ama…

Şikel'le televizyon programından hemen sonra bir araya geldik...

- 20 yıllık podyum serüveninin ardından New York Moda Haftası'nda podyuma çıkan Kendall Jenner, Gigi Hadid gibi sayısız mankenin arasına girdiniz... Nasıl geçti sizin için Hakan Akkaya defilesi?

- 11 saatlik yolu 23 saatte gittik. Kar fırtınası yüzünden New York'a inemedik. Beş saat uçakta beklettiler. Washington'a indik. Valizleri iki saat bekledik. Gece otobüsle New York'a geçtik. Dört saat yol sürdü. Gece 01.30 gibi New York'a vardık. 03.00 gibi ancak yatabildik. 07.00'de kalktım. Oradan da defileye çıktım. Yılların verdiği tecrübe ve güven böyle bir şey. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım.

Estetik ameliyatım yok ama…

- İçimden "Acaba podyuma New York'ta mı veda edecek?" demiştim. Ama sanırım sizin podyuma veda etme planınız yok?

- New York'ta bir jübile yapsam çok havalı olurdu. Ama kıyamadım. Benim asla son defilem olmayacak. Herhalde ben asla "Yeter artık" demem. Kendimi en güvende hissettiğim yer podyum. Tabii sonrasında da televizyon. Çok keyif alıyorum podyumda olmaktan. 20 yıldır ara vermeksizin podyumdayım. Hâlâ da bu heyecanı koruyorum. Ben bu işte bir jübile yapmayacağım sanırım. 50 yaşıma geldiğimde biri bana "Benim için podyuma çıkar mısın?" derse, o kadar yılın hatırına ben yine podyuma çıkabiliyor olmalıyım.

Estetik ameliyatım yok ama…

- Her kadının kendine ait güvensizlikleri vardır. Sizin yok mu hiç? Genç mankenlerle aynı podyuma çıkmak, hele o kadar saatlik uzun bir yolculuktan sonra sizi endişelendirmedi mi?
- Dediğim gibi kendimi en güvende hissettiğim yer podyum. Benim için podyuma çıkmak endişe nedeni değil, aksine keyif artık. Yıllarca emek verdikten sonra şu an podyumun tadını en iyi çıkardığım dönemdeyim. 38 yaşındayım. Her geçen yıl kendimi daha iyi hissetim. Hiç olmadığım kadar özgüvenliyim. Tabii ki genç mankenler var. Keşke daha da çok olsalar. Keşke ben ve bir grup arkadaşım gibi mankenlik ruhunu taşıyan, podyumun sadece çıkıp yürümekten ibaret olmadığını düşünen genç kızlar yetişse.

Estetik ameliyatım yok ama…

- Çıkmıyor mu artık manken?

- Çok çok güzel, çok iyi vücutlu kızlar var. Ancak mankenlik sadece podyuma çıkıp yürümek değil. Sen de çıkıp yürürsün podyumda. Ama işin özü o elbiseye tasarımcının istediği ruhu verebilmek.

Estetik ameliyatım yok ama…

- Sizin podyumda başarılı olmanızda dans geçmişiniz etkili mi peki?

- Işığın ve enerjinin bir alakası var tabii. Ancak dans yapan birinin vücudunu kullanışı, duruşu tabii ki herkesten farklıdır. Bir balerin ya da bir dansçı, birçok insandan vücut duruşuyla ayrılır. 17 yılım baleyle geçti. Tiyatro var. Solfej var. Konservaturvarda bir sanatçı olarak yetiştiriliyorsunuz. Bunun avantajını tabii ki yaşadım. Televizyonda da bu kadar başarılı olmamı sağlayan etkenlerden biri tabii ki bale ve konservatuvar geçmişim. Rol yapmayan, kendisi gibi olan bir sunucuyum. Hatayı kamufle edebilmek ve iyi yönetebilmek önemli.

Estetik ameliyatım yok ama…

- Hiç yorgunluktan şikayet etmez misiniz?

- Yoruluyorum tabii ki. Ama yorulmak da güzel. Yapı olarak da çalışmayı seviyorum. Oturup yerimde durmak pek benlik bir şey değil.

BİZE ULAŞIN