10 Soruda PKK'nın Suriye'deki hedefi

10 Soruda PKK'nın Suriye'deki hedefi

Türkiye sınırındaki Telabyad'da yaşanan gelişmelerin şifreleri neler? DAİŞ terör örgütüyle PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan PYD'ye bağlı YPG militanlarının çatışmalarında asıl amaç ne?

Taha Dağlı/Sabah.com.tr

10 Soruda PKK'nın Suriye'deki hedefi

TELABYAD'IN ÖNEMİ NE?
Telabyad güzergah noktasında PYD için stratejik öneme sahip bir yer özellikle de kantonlar arasındaki bağlantı adına çok önemli. Bu anlamda bölgedeki petrol ve su kaynaklarını hedef alan DAİŞ için de yine güzergah anlamında Telabyad'ın önem taşıdığını görüyoruz.

10 Soruda PKK'nın Suriye'deki hedefi

PYD NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?
Aslında PKK'nın Suriye uzantısı olan PYD'nin, bölgedeki kantonları birleştirme çabaları ve Suriye topraklarında bir hakimiyet ilan etmelerinin yanı sıra öncelikli olarak silah anlamında daha güçlü bir konuma gelmek istedikleri ve DAİŞ terör örgütünün sahip olduğu güce ulaşmayı hedefledikleri öngörülüyor.

10 Soruda PKK'nın Suriye'deki hedefi

KOBANİ İLE KIYASLAYINCA NASIL BİR DURUM VAR ORTADA?
Kobani'de de PYD'nin özellikle silah anlamında Batı'dan ciddi talepleri olmuştu. Ancak o bölge sadece PYD'ye ait değil başka Kürt gruplar da var, örneğin Esed rejiminin karşısında duran muhalif çizgideki Kürtler var, Kuzey Irak'taki Kürt gruplar var. Türkiye Kobani sürecini çok iyi yöneterek, bölgenin sadece PYD'ye bırakılmaması anlamında Peşmerge ve Özgür Suriye Ordusunun da Kobani meselesine dahil olmasını sağlamış ve o krizi denge anlamında çok iyi yönetmişti.

10 Soruda PKK'nın Suriye'deki hedefi

ENERJİ TRANSFERİNDE YENİ BİR HAT AÇILABİLİR Mİ?
Telabyad'ın özellikle Kuzey Irak-Suriye-Akdeniz bağlantısında önemli bir konuma sahip olduğu biliniyor. Zaten haritadan bakınca da Türkiye'nin güneyinde böyle bir enerji geçiş hattı kurulabileceği anlaşılıyor. PYD'nin de oradaki ısrarında bu tarz bir boru hattı geçiş yolu planının olduğu çokça yazılıp, çiziliyor.

10 Soruda PKK'nın Suriye'deki hedefi

HASEKE'DE NELER OLUYOR?
Bir süredir Suriye'nin Haseke kentinde de Kürt gruplarla DAİŞ terör örgütü arasında çatışmalar yaşanıyor. Haseki, Suriye'de Kürtlerin yoğun yaşadığı yerlerden biri. Bölge Türkiye sınırına yakın konumda, biraz kuzeyinde bir diğer Kürt nüfusunun yoğun olduğu Kamışlı bulunuyor. Bu noktalarda özellikle PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan PYD militanlarıyla DAİŞ terör örgütü arasında sıcak çatışmalar yaşanıyor. Rejim güçlerinin de bu çatışmalara dahil olduğu belirtiliyor.

10 Soruda PKK'nın Suriye'deki hedefi

-HASEKE'DEKİ ÇATIŞMALARIN TÜRKİYE'YE ETKİSİ
Suriye'nin diğer bölgelerinde olduğu gibi Haseke'de de çatışmaların şiddetlenmesiyle sivil halk tehlike altına giriyor ve tek çare olarak Türkiye'ye sığınıyorlar. Tabi bu durumun Türkiye'ye etkilerini geçen yıl Kobani'de ve son olarak Telabyad'da yaşananlarla gördük.

10 Soruda PKK'nın Suriye'deki hedefi

-TÜRKİYE'DEN BAŞKA SIĞINACAK YER VAR MI?
Haseke, Telabyad ve o bölge söz konusu olduğunda tek güvenli liman Türkiye var. Çünkü bir diğer sınır Irak ancak o hat neredeyse boydan boya DAİŞ terör örgütünün elinde. DAİŞ, Palmira saldırısıyla başlattığı yeni terör halkasında Suriye-Irak sınırındaki son kapı olan El Velit sınırını da ele geçirmişti.

BİZE ULAŞIN