Türkiye neden İdlib'de?

"Bir süredir sorulan bir soru bu. Türkiye'nin İdlib'de ne işi var? Deniyor ki Esed ile anlaşalım ve Suriye'deki askeri varlığımızı çekelim. Sanılıyor ki eğer böyle yaparsak Esed ülkenin tamamına hakim olup huzur ve istikrar ortamı tesis edecek, Suriye'de çok acı yaşatan bu lanet savaş son bulacak ve ülkemizdeki Suriyeli misafirler ülkelerine dönecek" diyen Sabah Perspektif yazarı Hüseyin Alptekin Türkiye'nin İdlib konusunda neden kayıtsız kalamayacağını yazdı.

Türkiye neden İdlib'de?
Türkiye neden İdlib'de?

Bir süredir sorulan bir soru bu.
Türkiye'nin İdlib'de ne işi var?

Türkiye neden İdlib'de?

Deniyor ki Esed ile anlaşalım ve Suriye'deki askeri varlığımızı çekelim.
Sanılıyor ki eğer böyle yaparsak Esed ülkenin tamamına hakim olup huzur ve istikrar ortamı tesis edecek, Suriye'de çok acı yaşatan bu lanet savaş son bulacak ve ülkemizdeki Suriyeli misafirler ülkelerine dönecek.

Türkiye neden İdlib'de?

TÜRKİYE'NİN SAHADA OLMASININ SEBEBİ

Öncelikle hatırlatalım Suriye'deki savaş Türkiye'nin güçlerini Suriye'ye sokması ile başlamadı, çıkarmasıyla da bitmeyecek. Bilakis Türkiye Suriye'de sahada olmaya, oradaki savaşın kendisi için hayati tehditler ortaya çıkardığı, DEAŞ ve PYD gibi terör örgütlerini sınırının hemen ötesinde söz sahibi yaptığı için karar verdi.

Türkiye neden İdlib'de?

PEKİ TÜRKİYE'NİN BU KAOSUN BİR SONRAKİ DURAĞINDA İDLİB'DE HALA NE İŞİ VAR?

Neden bu kaos ortamını terk edip, kapıyı pencereyi sıkıca kapatıp içeride fırtınanın dinmesini beklemiyoruz? Cevap basit, bu mümkün değil. Bunu değil biz, Suriye ile sınırı olmayan Avrupa ülkelerinin bile başaramadığını Barselona'da, Londra'da, Stockholm'de, Paris'te,Berlin'de ve daha pek çok Avrupa şehrindeki terör saldırılarında gördük.

Türkiye neden İdlib'de?

SINIRDA TERÖR DEVLETİ KURULMASI RİSKİ NEDENİYLE BÖLGEYE GİRİLDİ

Kaldı ki bizi hedef alabilecek tek örgüt DEAŞ da değildi. Bir yandan DEAŞ'ın hedefi olurken bir yandan da PKK/PYD terörüyle mücadele etmek zorunda kalan bir ülkeydik. Tekil terör saldırılarının ötesinde sınırlarının dibinde terör devleti kurulmak istenen de yine bizdik. Bu tehlike büyümesin diye Fırat Kalkanı Harekâtı ile Suriye'ye girildi ve saha kontrol altına alındı. Bugün İdlib'in geleceğinde söz sahibi olmak isteyişimizin de sebebi bu.

Türkiye neden İdlib'de?

OLASI SAVAŞ SONRASI OTORİTE BOŞLUĞU RİSKİ GÖZ ARDI EDİLEMEZ

İdlib'de yaşanacak bir savaş sonrasında bölgede oluşabilecek otorite boşluğunu Türkiye'yi hedef alacak terör örgütlerinin doldurması riski göz ardı edilecek türden değil. Kaldı ki rejim güçleri İdlib'de kesin bir zafer kazanıp bölgenin hakimiyetini ele alsa dahi buranın rejim tarafından Türkiye'yi hedef alacak terör örgütlerine açılması riski de var. El-Bab'dan Afrin'e kadarki terör koridorunu kontrol altına alarak bu tehdidi bertaraf eden Türkiye bu sefer sınırının biraz aşağısından yeni bir terör koridoru kurulmasına izin veremez.

Türkiye neden İdlib'de?

Dahası şu an İdlib'de El-Kaide ile bağını sürdüren grupların varlığı bir gerçek ancak bunların dışında Türkiye ile koordine olabilen, terör örgütleriyle bağı olmayan yapıların radikalleşmesi de bir diğer risk. Bugün üç milyonun üzerinde bir nüfus barındıran İdlib'de işinde gücünde, Suriye şartlarında mümkün olabildiği kadar normal bir hayat yaşayan yüz binler var.

BİZE ULAŞIN