Bu ülkenin yüzde 80'i bisiklete biniyor

Bu ülkenin yüzde 80'i bisiklete biniyor
En fakir ülkeler arasında ama Avrupa'daki gibi bisiklet yolları var
Bu ülkenin yüzde 80'i bisiklete biniyor
Orta Batı Afrika'da 16 milyon nüfuslu bir ülke olan Burkina Faso'da ulaşımın büyük bir bölümü bisiklet ve motosikletle yapılıyor. Alım gücünün zayıf, yoksulluğun hat safhada olduğu ülkede 7 milyon civarında motosiklet ve bisiklet bulunuyor. İnsanlar işlerine, çarşı pazara bisiklet ve motosikletle gidip geldiği, taşıma işlemlerini bunlarla yapıldığı ülkede kadın sürücülerin çokluğu da dikkat çekiyor.
Bu ülkenin yüzde 80'i bisiklete biniyor
Dünyanın en fakir ülkelerinden olmasına rağmen Burkina Faso'da Avrupa'daki gibi bisiklet ve motosiklet yolları var. Ülkenin en gözde mesleği ise bisiklet ve motosiklet tamirciliği.
Bu ülkenin yüzde 80'i bisiklete biniyor
Dünyanın en fakir 4 ülkesinden biri olan Burkina Faso'da, susuzluk, iletişim, giyim kuşam ve ulaşım sıkıntısı hat safhada. Nüfusunun yüzde 65'nin Müslüman olduğu ülkenin en büyük sorunu yoksulluk, kuraklık ve yatırım alanlarının olmaması. Dünyada ulaşımda çok büyük yatırımlar yapılırken Burkina Faso'nun günümüzdeki en büyük sıkıntılarından birisi ulaşım.
Bu ülkenin yüzde 80'i bisiklete biniyor
Bundan 3-4 yıl öncesine kadar şehir merkezlerinden eşek arabalarıyla yapılan toplu taşıma işlemleri artık yerini bisiklet ve motosiklete bırakmış. Üretimin olmaması, pahalılık, işsizlik, yoksulluk, akaryakıt sıkıntısı gibi sebeplerden dolayı ülke insanın büyük bir bölümü ulaşımda motosiklet ve bisiklet kullanıyor. Bir motosiklet deposunun 4 dolara dolduğu Burkina Faso'da her bir evin olmazsa olmazları arasında bisiklet ve motosiklet yer alıyor. Fakat bunların ülke genelindeki sayısı tam olarak bilinmiyor.
Bu ülkenin yüzde 80'i bisiklete biniyor
Burkina Faso yetkilileri, 16 milyon nüfuslu ülkede 7 milyondan fazla bisiklet ve motosiklet bulunduğunu tahmin ediyor. Köyler hariç, şehir merkezlerinde her bir ailede ortalama 3-4 bisiklet ve motosiklet mevcut. Çin ve Mali'den gelen bisiklet ve motosikletlerin fiyatları ise 50 ile 300 dolar arasında değişiyor. Kısa mesafeli şehirlerarası yolculuklarda bile motosiklet ve bisiklet kullanılması dikkat çekiyor. Hatta bazı vatandaşlar, koyun, keçi ve tavuk gibi hayvanları ve ev eşyalarını şehirlerarası ulaşımda motosiklet ve bisikletle taşıyor.
Bu ülkenin yüzde 80'i bisiklete biniyor
Başkent Ouagadogu (Vagadugu) başta olmak üzere ülkenin 13 ayrı şehir merkezinde toplu taşıma aracı bulunmuyor. İnsanlar, kent merkezlerinde toplu ulaşım araçları yerine bisiklet ve motosiklete biniyor. Toplu taşıma araçları şehirler arasında kullanılıyor, insanlar bulundukları ilçelerden köylere ise bisiklet veya motosikletle gidip geliyor.
Bu ülkenin yüzde 80'i bisiklete biniyor

BİSİKLET VE MOTOSİKLET KULLANIM ORANI YÜZDE 80'LERDE

Dünyanın en fakir ülkelerinden olmasına rağmen Burkina Faso'da Avrupa'daki gibi bisiklet, motosiklet yolları var. Başkent Vagadugu'da araç yolları ile bisiklet ve motosiklet yolları birbirinden ayrı. Bayan sürücülerin yoğun olduğu ülkede kaza yapma oranı ise çok düşük. Başkent Vagadugu ile 13 ayrı şehirde bisiklet ve motosiklet kullanıcı oranı yüzde 80'lerde. Bu nedenle şehirlerde çok yerde motosiklet ve bisiklet durakları mevcut.

BİZE ULAŞIN