Dünya Gündeminden Başlıklar 08/10/2009

  • Perşembe 08.10.2009
Dünya Gündeminden Başlıklar  08/10/2009
Bu hamburger tam bin 500 kalori!

Nüfusunun yaklaşık üçte biri obez olan ABD'nin yeni favorisi, 1500 kalorilik Craz-E Burger. Domuz pastırması, peynir ve eritilmiş çikolata içeren Craz-E Burger'de ekmek yerine tatlı çörekler kullanılıyor.
Dünya Gündeminden Başlıklar  08/10/2009
Füze denemesi sırasında UFO görüntülendi

Dünya geçtiğimiz günlerde İran'ın yaptığı füze denemelerine kilitlendi. İran bütün dünyaya Şahap 3 füzeleriyle kafa tuttu. Görüntüleri yayınlayan televizyonlar arasında Amerikan Fox televizyonu da bulunuyordu. Ancak Fox'taki görüntülerde Şahap 3 füzeleri kadar bir başka görüntü de izleyenleri tedirgin etti. İkinci Şahap denemesinde görüntülerde parlak bir cisim dikkat çekti. İngiliz Savunma Bakanlığı için çalışan UFO uzmanlarından Nick Pope bu görüntülerin gerçekten bir UFO'ya ait olabileceğini söyledi.
Dünya Gündeminden Başlıklar  08/10/2009
Bir milyar Dünya'yı içine alabilecek halka

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Satürn'ün etrafında görülmemiş büyüklükte bir halka tespit etti. Spitzer Uzay Teleskobunun keşfettiği ince halka şeklinde buz ve toz parçacıklarından oluşan halkanın, Satürn sisteminin en dışında bulunduğu ve yörüngesinin gezegenin ana halkasının düzlemine 27 derece eğimli olduğu belirtildi. NASA yetkilisi Whitney Clavin, halkanın çok dağınık olduğunu ve gözle görülür ışıkları yansıtmadığını, ancak kızılötesi (infrared) Spitzer teleskobunun halkayı tespit ettiğini söyledi.
Dünya Gündeminden Başlıklar  08/10/2009
En büyük ayak izi

Fransa'nın Lyon kenti yakınlarında fosil avcıları, dünyanın en büyük ayak izini buldu. Bir filden 10 kat daha ağır bir dinozora ait olduğu sanılan izlerin çapının, 1.5 metreyi geçtiği belirtildi. 25 metre boyunda, 30-40 ton ağırlığında dev dinozorlara ait olduğu sanılan izler 150 milyon yıllık kireçtaşı tabakasında ortaya çıkarıldı.
Dünya Gündeminden Başlıklar  08/10/2009
Dünyada her 4 kişiden 1'i Müslüman

Amerika'daki bir kuruluşunun yaptığı araştırmaya göre, dünyadaki Müslüman nüfusu 1,57 milyar. Pew Din ve Kamu Hayatı Forumu adlı kuruluş tarafından yapılan ve kuruluş yetkililerince "şimdiye kadar din üzerine yapılmış en kapsamlı araştırma" olarak nitelenen araştırmanın sonuçları, dünyada her 4 kişiden 1'inin Müslüman olduğunu ortaya koydu.
Dünya Gündeminden Başlıklar  08/10/2009
Aşıdan önce A gribi geçirmez takım elbise

Japonya'da Haruyama isimli bir şirket, dünyayı sarsan A Gribi salgınına karşı koruyucu özelliğe sahip takım elbise ürettiğini açıkladı. Koruyucu özelliğini kumaşındaki kimyasal titanyum oksit maddesinden alan takım elbisenin A gribi virüsü ile temas ettiğinde virüsü öldürdüğü iddia ediliyor.
Dünya Gündeminden Başlıklar  08/10/2009
6,5 milyon TL'lik seccade

Londra'daki Sotheby's Müzayede evinde bugün yapılan açık arttırmada 16. yüzyıldan kalma olduğu sanılan bir İran seccadesi 6,5 milyon TL'ye alıcı buldu.
Dünya Gündeminden Başlıklar  08/10/2009
Fast-food'da kalori bilgisi zorunluluğu

ABD'de fast-food restoran mönülerinde kalori bilgisinin yazılması yasal zorunluluk haline getiriliyor Fast-food tüketiminin ve obezitenin en yaygın olduğu ülkelerden ABD'de, New York'un ardından diğer eyaletlerde de mönülerde kalori bilgisi yazılması yasal zorunluluk haline getiriliyor. İlk olarak 2008 yazında New York'taki fast-food restoranlarında başlatılan uygulamanın, Kaliforniya eyaletinde de 2011 yılından itibaren uygulanmaya başlanacağı duyuruldu.
BİZE ULAŞIN