Dünyadaki cehennem

Dünyadaki cehennem

Honduras'ın en tehlikeli ve kalabalık hapishanelerinden biri olan San Pedro Sula Merkezi Cezaevi'nde, mahkumlar iPhone'lardan fahişelere, her şeyin satılabildiği bir açık pazar işletiyor.

Dünyadaki cehennem

Hapishane de sıradan bir cezaevinden çok, rakunların, tavukların ve domuzların yiyecek tezgahlarının arasında ve açık kanalizasyon kanallarında rahat rahat dolaştığı etrafı çitlerle çevrilmiş bir kasabayı andırıyor. Ancak bu kasaba sarıyla çizilmiş "ölüm çizgisi" tarafından kesin bir şekilde ikiye bölünmüş durumda. Ne gardiyanlar mahkûmların idaresindeki iç kısma giriyor, ne de mahkûmlar gardiyanların bölgesine çıkıyor.

Dünyadaki cehennem

Cezaevinin müdür yardımcısı Carlos Polanco, Associated Press'e yaptığı açıklamada, "Burayı mahkûmlar yönetiyor. Biz sadece dış güvenlikten sorumluyuz. Ama çizgiyi geçtikleri anda ateş edeceğimizi de biliyorlar" diyor.

Dünyadaki cehennem

San Pedro Sula Merkezi Cezaevi'ndeki mahkumlar parmaklıklar ardında iş yürütürken, yöneticiler de cezaevinin ihtiyaçları için harcandığını öne sürdükleri karlarını riske atmamak için bu duruma göz yumuyor.

Dünyadaki cehennem

Aslına bakılırsa, bu gayrı resmi bölünme, Honduras'taki cezaevlerinin geneli için geçerli. Üç ay önce bir cezaevinde yaşanan ve 361 kişinin ölümüyle sonuçlanan dev yangının yarattığı uluslararası tepki bile durumun değişmesine yetmedi.

Dünyadaki cehennem

Comayagua Cezaevi'ndeki yangından sadece bir ay sonra, San Pedro Sula'daki mahkumlar liderlerine karşı ayaklandı. Ayaklanmada 14 kişi öldürüldü; yetkililer üç hafta boyunca içeri girmeyi başaramadı. İki hafta kadar önce de çıkan arbedede bir başka mahkum öldü 11 mahkum da yaralandı.

Dünyadaki cehennem
Dünyadaki cehennem

Associated Press muhabirlerinin girdiği San Perdo Sula cezaevi 800 kişi kapasiteyle inşa edilmiş ancak içeride 2 bin 137 kişi yaşıyor. Gazeteciler içeriye hapishane müdürünün izniyle değil, "başmahkum" Noe Betancourt'un onayıyla girebildi. Hatta Betancourt, gazetecilere mahkumlardan oluşan sekiz kişilik bir koruma ekibi sağladı.

BİZE ULAŞIN