Haitili çocukların dramı

Haiti'deki felaketin ardından başkent Port-au Prince'de bulunan yetimler yurdu yetkilileri, depremde ailelerini kaybeden çocuklarla ilgili bir çalışma başlattı.
Amerika kıtasında yoksul bir ülke olarak bilinen Haiti'de deprem felaketinin üzerinden bir hafta geçti.
Yetimhane yetkilileri, depremde ailelerini kaybeden çocukların ihtiyaçlarının karşılanması ve yaşamlarını sürdürebilmeleri için çözüm bulmaya uğraşıyor.
40 çocuğun barındığı ve deprem nedeniyle kullanılamaz hale geldiği belirtilen yetimler yurdu binasına yaklaşık 50 çocuğun daha gelmesinin beklendiği bildirildi.
Yetimhane Yetkilisi Edith Salome, "Biz hala çocukların bakımı için gıda, ilaç ve kundak bezi gibi ihtiyaçları sağlamaya çalışıyoruz. Depremde binamız hasar gördüğünden şu an küçük bir bölüme sıkıştık. Diğer kısım yıkıldı. Ve şu an 2 küçük odada kalıyoruz" açıklamasında bulundu.
UNICEF'in bölgede 140 kamyonla su sevkiyatı yaptığı ve bu sevkiyat için hastaneler, klinikler ve yetimhanelere öncelik tanıdığı belirtildi.
UNICEF Su ve Sağlık Önlemleri Uzmanı Julien Atchade, "Yardımlarımızı tüm şehre yaymaya çalışıyoruz. Yetimhaneler, sağlık merkezleri ve birkaç stratejik noktanın bizim için önceliği bulunuyor. Ve 72 adet su dağıtım merkezinin bulunduğu askeri karargahlarımız var" şeklinde konuştu.
Depremden canlı kurtarılanların barındırıldığı UNICEF binasında da yaklaşık 900 çocuğun bakımının sağlandığı belirtildi.
BİZE ULAŞIN