Kutsal Cuma çilesi

Kutsal Cuma çilesi
Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benedict, Hristiyan inanışına göre, Hz İsa'nın çarmıha gerildiği ve işkencelere maruz kaldığı Kutsal Cuma günü münasebetiyle, 12 kişinin ayaklarını yıkadı. Papa'nın ayaklarını yıkadığı kişiler, İsa'nın 12 havarisini temsil ediyor. Törenin nedeni ise, Kutsal Cuma'nın Hz. İsa'nın çarmıha gerildiği gün olması.
Kutsal Cuma çilesi
Hz İsa'nın çarmıha gerildiği ve işkencelere maruz kaldığı Kutsal Cuma gününü koyu Katolik Filipinler'de tekrar yaşamak isteyen çok sayıda kişi ise, kendini çarmıha gerdirdi ve kırbaçlattırdı.
Kutsal Cuma çilesi
Başkent Manila'nın kuzeyinde San Fernando kentindeki "törenleri" sırtını kırbaçlattırarak başlatan Rommel David, "Bu hayatımda yaşadığım en acı verici şey, ama bu acı Hz İsa için. Bu, aynı zamanda benim kefaretim" dedi.
Kutsal Cuma çilesi
Yerel yetkililere göre, San Fernando'daki törenleri izlemek için 30 bin yerli ve yabancı turist kente akın etti.
Kutsal Cuma çilesi
San Fernando'nun yakınındaki San Juan kentinde de çok sayıda "çilekeş", birkaç dakikalığına çarmıha çivilendikten hemen sonra, ilk tedavilerinin yapılması için sahra hastanesine götürüldü.
Kutsal Cuma çilesi
İnanışa göre, kendilerinin veya bir yakınlarının hastalıklarının iyileşmesinden dolayı Tanrı'ya teşekkür etmek amacıyla ya da günahlarının affı için Hz İsa'nın çektiği çile ve acıları tekrar yaşamak istiyor.
Kutsal Cuma çilesi
Yüzde 80'i Katolik Filipinler'de Katolik Kilisesinin onaylamadığı bu ritüeli izlemek için tüm dünyadan binlerce kişi her yıl buraya akın ediyor.
Kutsal Cuma çilesi
Kutsal Cuma günü Katolikler, Hz İsa'nın Nasıriye'de çarmıha gerilmesini anıyor.
BİZE ULAŞIN