Obama Nobel'i hak etti mi?

Obama Nobel'i hak etti mi?
OBAMA NOBEL'İ HAK ETTİ Mİ?

Nobel Barış Ödülü bu yıl, nükleer silahların azaltılması ve dünya barışına katkılarından dolayı ABD Başkanı Barack Obama’ya verildi. Ancak bu karara dünyadan tepki yağdı. “Obama bu ödülü hak edecek ne yaptı” diye tepkiler dile getirilirken biz de cemiyet hayatından ünlü isimlerin bu konudaki fikirlerini merak ettik. Ayrıca onlara “Siz ödülü kime verirdiniz” diye sorduk...

Kaynak: ŞAMDAN PLUS (MELİH TÜRK, FUAT ÇAĞDAŞ)
Obama Nobel'i hak etti mi?
ALİNUR VELİDEDEOĞLU

”OBAMA, DERİN AMERİKAN POLİTİKASININ DÜNYA ARENASINA ÇIKARDIĞI MASKELİ BİR OYUNCUDUR”

Bence barış ödülünü hak etmedi, çünkü bu ödül onun için çok erken. Obama, 1970’den beri devam etmekte olan derin Amerikan politikasının dünya arenasına değişik bir maskeyle çıkardığı bir oyuncudur. Savaşlar çok pahalıya mal olduğu için, barışçı yollarla o ülkelere girerek Amerikan politikasını daha masrafsız bir görüntüyle uygulayıp dünyayı yönetme taktiği içindedir. Bu projenin 1970’den beri ağababası da Polonya asıllı Amerikalı devlet adamı ve siyaset bilimci Zbigniew Brzezinski’dir. Merak eden araştırsın...
Obama Nobel'i hak etti mi?
SİREN ERTAN ÇARMIKLI

”OBAMA DÜNYA ADINA BİR UMUT SEMBOLÜDÜR”

Görevine başlayalı çok uzun zaman olmaması ve ABD’nin halen dünyanın pek çok coğrafyasında süren savaşların içinde bulunması, ABD Başkanı’nın bu en prestijli ödülü almasına yönelik eleştirileri getiriyor. Bunlar doğrudur ama Obama’nın, dünyada nükleer silah stokunun azaltılması için çağrılar yaptığını, dünya barışı için çalışıyor gözüktüğünü, Müslüman dünyasıyla bağlantı kurduğunu, Avrupa’da füze kalkanı oluşturulması projesini rafa kaldırdığını da yadsıyamayız. Tüm bunların yanında bence, dünya adına bir ‘UMUT’ sembolü olduğu için Obama’ya bu ödül verildi.
Obama Nobel'i hak etti mi?
ESRA ÖZKAN

”ÖDÜLÜ AMERİKAN HALKINA VERİRDİM”

Nobel Barış Ödülü, her zaman polemiklere sahne olur. Bu çok doğal, çünkü sonuçta bu jüri, özel bir şirkete ait olan vakfın elemanları... Her ne kadar kendi alanlarında donanımlı veya uzman da olsalar, halkın filan seçtiği bir jüri değil sonuçta, o yüzden de kafalarda her zaman soru işaretleri kalabilir. Benim fikrime gelince; Obama’nın başkanlığı hak etmesinden öte, siyahi bir liderin ABD Başkanı seçilmesi gerek Amerika, gerek dünya için bir dönüm noktası bence... Jüri de takdirini yapmış ama eksik olmuş kanımca. 21. yüzyılda olmamıza ve kendisini “Süper Güç”, “Kapıları her zaman herkese açık fırsatlar ülkesi” olarak gören ve adlandıran bir ülkede, en fazla din ve ırk ayrımının yapıldığı da utanılacak ve su götürmez bir gerçektir. O yüzden de ben Nobel Barış Ödülü’nü, bütün bu sıfatları hak edebileceğini gösterip, siyahi ve Müslüman bir adaya oylarını veren Amerikan halkına verirdim.
Obama Nobel'i hak etti mi?
ASLI BAŞAR

”TUTMADIĞI SÖZLER ÖDÜLÜ GÖLGELİYOR”

Alışılanın aksine, bu yıl Nobel Barış Ödülü netlik kazanmış bir icraattan dolayı değil, umutlar ve sözler üzerine verildi. Sanki, “Söyledikleri yapacaklarının teminatıdır” bağlamında bir durum gibi gözüküyor. Zaten, nükleer silahların azaltılması ve dünya barışına katkılarından dolayı Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Barack Obama şaşırdığını belirtti ve eylem çağrısı olarak kabul ettiğini söyledi. Obama’nın son bir yıllık iktidarı süresince, barışa dönük güçlü ve etkileyici söylemleri var ancak Irak ve Afganistan ile ilgili süregelen problemler, söz verildiği halde hala Guananamo’nun kapatılmamış olması gibi olaylar ödülü gölgeliyor elbette... Yine de Barack Obama’nın hümanist ve uzlaşmadan yana olduğunu düşündüğüm üslubunun halkların ve insanların kardeşliği için umut verici olmasını diliyorum. Bununla birlikte, özellikle bu devirde, şiddet, nefret, düşmanlık ve egoizm maalesef almış başını gitmişken barış adına verilen ödülün bizzat kendisine pek inanmıyorum. Gandhi defalarca Nobel’e aday gösterilip hiç ödül almadı ama bu, onu daha az barışçı yapmıyor.
Obama Nobel'i hak etti mi?
ŞEHNAZ TUNA

”MÜSLÜMAN ÜLKELERE YAKLAŞIMIYLA BU ÖDÜLÜ HAK ETTİ”

Barack Obama’nın gerek kişiliği gerek fikir ve yaklaşımlarıyla, dünya siyasetinin nabzını tutan Amerika Birleşik Devletleri’ne çok farklı bir dinamizm getirdiğini düşünüyorum. Nükleer silahsızlanma, tüm dünya halkına daha iyi bir gelecek adına vaatleri, Ortadoğu’daki barışı sağlama için köprü kurma çabaları, Müslüman ülkelere yaklaşımındaki tutumları ile ödülü hak ettiğini düşünüyorum. ABD Başkanı’nın bu yaklaşımlarının teşvik sembolü olarak gördüğüm bu ödül, çalışmaların ve vaatlerin ne ölçüde yerine getirileceğinin gözlenmesi açısıdan biraz daha geç verilebilinirdi diye düşünüyorum.
Obama Nobel'i hak etti mi?
ARZU ATABARUT

”ÖDÜL KİMSEYE GİTMEMELİYDİ”

Barack Obama’nın Nobel Barış Ödülü’nü sempatisiyle aldığını düşünüyorum. Göreve geleli henüz bir yıl bile olmamışken böyle bir ödülü almayı hak ettiğini sanmıyorum. Zaten Barack Obama da ödüle layık görülmesinin ardından yaptığı konuşmada bunu tek başına hak etmediğini ve ödülü hak edenlerle paylaştığını vurgulayıp İran’daki protestoda acımasızca öldürülen genç Nida’yı örnek göstermişti. Geçmişteki bazı yıllarda Nobel Barış Ödülü’nü hak ettiği düşünülen kişi veya kuruluşlar olmadığından ödül vermeye layık kimsenin olmadığı açıklamaları yapılmıştı. Benim aklıma bu sene barışcıl ve demoktarik yollardan somut bir başarı elde etmiş bir kişi veya kuruluş gelmiyor. Bence bu yıl ödül kimseye gitmemeliydi.
Obama Nobel'i hak etti mi?
ETEL BALER

”OBAMA, DOĞU VE BATIYI BİRLEŞTİREBİLECEK BİR LİDER”

Kenyalı bir babayla Amerikalı bir annenin çocuğu olan Jakarta ve Endonezya’da çocukluğunu yokluk içinde geçirmiş ve ırkçılıktan çok çekmiş olan Obama’nın henüz barış adına çok büyük bir icraatı olmasa da Doğu ile Batı ve sefalet içindeki Afrika ülkelerini birleştirebilecek kapasitede bir lider olduğuna inanıyorum. Bunun yanı sıra Morgan Tsvangirai veya şahıs yerine barış için hareket eden komitedelerden birine de verilebilirdi.
BİZE ULAŞIN