PKK'nın Avrupa yapılanması

PKK'nın Avrupa yapılanması

PKK Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak kabul ediliyor ancak örgütün Avrupa'da ciddi bir yapılanması var. Ayrıca Almanya başta olmak üzere bir çok ülkenin PKK'ya ve uzantı örgütlerine destek verdiği biliniyor. Bunun yanı sıra PKK son dönemde artan terör olaylarının ardından Almanya'da gurbetçilerin düzenlediği terör karşıtı gösterilerde de sokaklara dökülüp, Türk vatandaşlarına saldırıyor. Taha Dağlı/sabah.com.tr

PKK'nın Avrupa yapılanması

GEÇEN HAFTA 3 ALMAN ŞEHRİNDE GÖSTERİ BASTILAR
PKK'nın Türkiye'de terör faaliyetlerini arttırmasının ardından Almanya'daki gurbetçilerimiz son günlerde sokaklara dökülerek ellerinde Türk bayraklarıyla gösteri düzenleyip, teröre lanet yağdırdılar, şehitlerimizi andılar. Ancak başta Frankfurt olmak üzere en az 3 kentte yapılan gösteriler, PKK'nın terör eylemlerine sahne oldu. Aynı caddeler üzerinde gurbetçiler ellerinde Türk bayraklarıyla "şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları atarak yürürken, karşılarına PKK'lılar çıktı, bu gösteriler PKK'nın provakasyon eylemleriyle saldırıya dönüştü. Alman polisinin müdahalesine sahne olan PKK saldırılarında çok sayıda kişi göz altına alındı.

PKK'nın Avrupa yapılanması

ALMANYA'DA TERÖRE DESTEK GÖSTERİLERİ YAPTILAR
Gurbetçilerin sokaklardaki gösterilerine saldıran PKK'lılar ayrıca Hamburg ve Berlin'de geniş çaplı terör gösterileri düzenledi. PKKlılar ellerinde PKK bayrakları, pankartları ve flamalarıyla, Türkiye karşıtı sloganlar atarak, Almanya'nın göbeğinde biri başkent Berlin olmak üzere iki büyük şehrin merkezinde polis izniyle teröre destek gösterileri gerçekleştirdiler.

PKK'nın Avrupa yapılanması

SADECE ALMANYA DEĞİL İTALYA, BELÇİKA VE İSVEÇ'TE DE SOKAKLARDAYDILAR
PKK'nın son günlerde Avrupa'daki terör gösterileri Almanya ile sınırlı değildi. İsveç, Belçika ve İtalya'da da benzer gösteriler düzenlendi. Stokholm'de, Belçika'nın başkenti Brüksel'de ve İtalya'nın Milano kentinde geçen hafta peş peşe teröre destek yürüyüşleri yaptılar.

PKK'nın Avrupa yapılanması

AB'YE GÖRE TERÖR ÖRGÜTÜ AMA GÖSTERİ SERBEST
Gurbetçilerin yürüyüşlerine zaman zaman müdahale eden Alman polisi, özellikle Berlin ve Hamburg'daki PKK yürüyüşlerine ses çıkarmadı. Terör örgütünün Frankfurt'ta gurbetçilerin gerçekleştirdiği gösteriye saldırmalarına müdahale eden Alman polisi, terörist grubun teröre destek için yaptıkları eylemlerde ise tepkisiz kaldı. İsveç'teki PKK'lıların eyleminde çevreye zarar veren teröristlere müdahale edilirken Almanya ve İtalya'daki PKK gösterilerinde müdahale olmadı. Oysa bu örgüt, AB tarafından terör listesinde bulunuyor. Ancak PKK'ya bağlı olan fakat farklı isimlerdeki dernekler aracılığıyla yapılan gösterilere Alman hükümeti genellikle göz yumuyor.

PKK'nın Avrupa yapılanması

ALMANYA'DAN AÇIK DESTEK VAR
Almanya geçen yılki Kobani olaylarında en çok konuşulan ülkelerden biri olmuştu. PKK'nın Suriye uzantısı olan PYD'ye silah yardımı ve destek verdiği ortaya çıkmıştı. Almanya'da bir çok siyasi de PYD'ye destek verilmesi gerektiğini savunmuştu.

PKK'nın Avrupa yapılanması

ALMANYA-PKK İLİŞKİSİ
Almanya ile PKK arasındaki bağlar 90'ların başına dayanıyor. Yapılanmanın 90'lardan itibaren yoğun şekilde artışı dikkat çekiyor. Bunda Öcalan'ın 1996'da "PKK Almanya'da sadece Türklere karşı savaşır, Almanlara değil" açıklamasının etkili olduğu söyleniyor. Alman istihbaratı PKK'nın terör örgütü listesinde olmasına rağmen şiddet içermeyen faaliyetlerine göz yumduğu da biliniyor.

PKK'nın Avrupa yapılanması

ALMAN İSTİHBARATI "KÜLTÜREL FAALİYET" KILIFINA SESSİZ KALIYOR
Terör örgütü Almanya'daki faaliyetlerini "kültürel organizasyon" adı altında meşrulaştırmaya çalışıyor. Alman istihbaratı PKK'nın gerçek niyetini bilse de eylemlerin, kılıfa uydurulmuş olması gerekçesiyle, müsaade ediyor.

BİZE ULAŞIN