Sayılarla Michael Jackson

Sayılarla Michael Jackson
750 milyon albüm
Michael Jackson, Beatles ve Elvis Presley'den sonra dünyada albümleri en çok satan üçüncü sanatçı olarak tarihe geçti. Toplamda 750 milyon satış rakamına ulaşan albümleri arasında 1982 yılında çıkarttığı "Thriller" ise 65 milyon kopya ile tüm zamanların en çok satılan albümü ünvanını aldı. Bu rakamla Michael Jackson Guiness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başardı.

* Kaynak: bbc.co.uk
* Çeviren: Alev Derbent
Sayılarla Michael Jackson
700 milyon dolar
40 senelik müzik kariyeri boyunca; albüm satışlarından, turnelerden ve diğer işlerden edindiği toplam kazancının 700 milyon doları aştığı tahmin ediliyor. Bu kazancın  yaklaşık 300 milyon dolarını ise 1980'lerin başından beri şarkılarının telif haklarından aldığı paralar oluşturuyor. Tüm bunlara rağmen 2006 yılında çevresine 300 milyon civarında borcu olduğu iddia edildi.
Sayılarla Michael Jackson
66 gün
Michael Jackson, 2005 yılında Kaliforniya, Santa Maria'da yargılandığı süreçte, mahkeme jürisi 66 gün boyunca davanın delillerini inceledi. Sanatçı; aralarında 13 yaşındaki Gavin Arzivo'ya cinsel istismarda bulunma, küçük bir çocuğa alkollü içki verme ve çocukla birlikte ailesini kaçırmanın da bulunduğu 10 farklı suçlamayla yargılandı. Eğer bu suçlamalardan aklanmasaydı, Jackson 18 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacaktı. Ancak jüri, 141 tanığı dinledikten sonra Jackson'a yönlendirilen tüm suçlamaları asılsız buldu.
Sayılarla Michael Jackson
50 konser
Jackson, 13 Temmuz 2009'da O2 Arena'da başlayacak 50 konserlik turnesinin prova çalışmalarını bitirmişti. İlk başta 10 konserden oluşacağı açıklanan turneye sonradan ekstra tarihler eklenmiş, bu konserlerin biletleri toplamda 800,000 kişiye satılarak 52 milyon pound gelir elde edilmişti.
Sayılarla Michael Jackson
47,5 milyon dolar
Jackson, 1985 yılında 200'den fazla Beatles parçası da dahil olmak üzere 4000 şarkının yayın haklarını 47,5 milyon dolar karşılığı satın aldı. 2005 yılı itibariyle bu şarkıların toplam değeri 500 milyon doları buldu. Beatles grubunun bir üyesi olan Paul McCartney'nin bu durumdan rahatsız olduğu söylentileri çıktı, çünkü müzik kataloglarının yayın haklarının almanın ne kadar avantajlı olduğu fikrini Jackson'a onun verdiği düşünülüyordu.
Sayılarla Michael Jackson
14 güvercin
Hayranları, 2005 yılında Jackson'ın Santa Maria'da görülen duruşması sona erene kadar mahkeme binasının dışında nöbet tuttular. Tüm suçlamalardan aklandığı açıklandıktan sonra, bir hayranı Jackson'ın beraatini 14 güvercini serbest bırakarak kutladı.
Sayılarla Michael Jackson
13 Grammy ödülü
Michael Jackson,hayatı boyunca 13 Grammy ödülü kazandı. Bunların 10 tanesini solo performansları sayesinde, diğer 3'ünü ise yapımcı Quincy Jones, kız kardeşi Janet ve "We Are The World" adlı parçasında kendisine yardım eden çeşitli sanatçılarla ortaklaşa aldı. "Thriller" ile 'Yılın Albümü' ve 'En İyi Pop Vokal Performansı' dallarında ödül sahibi oldu. Bunun dışında Billie Jean ve Beat It parçaları da kendisine birer Grammy ödülü kazandırdı. Ayrıca müzik videosu çalışmaları için de iki ayrı ödül aldı.
Sayılarla Michael Jackson
11 yaş
Kardeşleriyle birlikte kurdukları Jackson 5 adlı grupla birlikte ilk olarak 11 yaşındayken bir televizyon programında gözüktü. Daha sonra grup düzenli olarak televizyona çıkmaya başladı ve çıktıkları program A.B.D'nin en çok izlenen televizyon şovlarından biri haline geldi. "I Want You Back" isimli ilk single'larını televizyonda seslendiren grubun içinde Michael Jackson yavaş yavaş ilgi odağı haline gelmeye ve ön vokal görevlerini üstlenmeye başladı.
BİZE ULAŞIN