Şeytani 10 Bilimadamı

Şeytani 10 Bilimadamı

İsviçreli doktor ve kimyager Paracelsus, kimyasallar ve canlıların üzerindeki etkileri incelenmiş ve farmakolojinin ilk adımlarını atmıştır. Çalışmaları bununla da sınırlı kalmamış, söylentilere göre insan spermi ve kılından homunculi adı verilen yaklaşık 30 cm boyunda küçük insanlar yaratmıştır ve bu insanları deneylerinde kullanmıştır.

Şeytani 10 Bilimadamı
Tamamen bir söylenti olsa da onu tanıyanlar bu denli deneyler yapabileceğini söylemektedir.
Şeytani 10 Bilimadamı

Dr. J. Robert Oppenheimer
Harvard Üniversitesi’ndeki kimya öğrenimini üç yılda tamamladı. Aynı zamanda fizik bölümünden de dersler almıştı. Bu arada sanat, edebiyat ve çeşitli dillerle de ilgileniyordu. 1930′larda komünist görüşlerden etkilendi. 1937 yılında ölen babasından kalan 300.000 dolarlık mirasla sol görüşlü çeşitli gruplara maddi destek verdi. Komünist partinin birçok üyesiyle düzenli temas halinde olmasına rağmen partiye katılmadı.

Şeytani 10 Bilimadamı
2. Dünya Savaşı sırasında nükleer silah üretmek için başlatılan Manhattan Projesinin bilimsel başkanıydı. Atom bombasının babası olarak da tanınır
Şeytani 10 Bilimadamı

Alfred Nobel
1833′te varlıklı bir aileden gelen anne Andriette Ahlsell ile mühendis baba Immanuel Nobel’in üçüncü oğlu olarak Stokholm’de dünyaya geldi. Babası onu kimya mühendisliği eğitimi görmesi için yurtdışına gönderir. 2 yıllık süre içinde İsveç, Almanya, Fransa ve ABD’de bulunur. Paris’te bulunduğu süre zarfında dönemin ünlü kimyageri T.J. Pelouze’nin laboratuvarında çalışır. Burada ayrıca güçlü bir patlayıcı sıvı olan nitrogliserini keşfeden İtalyan kimyager Ascanio Sobrero ile tanışır. Alfred Nobel de nitrogliserin ile ilgilenmektedir. Nitrogliserin, baruttan daha güçlü olmasına karşın, basınç ve sıcaklığın etkisiyle kolayca patlamaktadır

Şeytani 10 Bilimadamı
Nobel’e göre bu durum nitrogliserinin pratik kullanımını sınırlandırmaktadır. 1864 yılında araştırmalarının sonucunu aldı ve dinamit barutunu buldu. 1879′da, Paris yakınlarındaki Servan’da bir laboratuvar kuran Nobel, buradaki çalışmaları sırasında dumansız barut adını verdiği ve eşit miktarlarda nitrogliserinle nitroselüloz karışımından oluşan, itici barutu buldu. 1896 yılında beyin kanaması sonucu öldü. Vasiyetinde mirasının Nobel Ödülleri’nin enstitüleştirilmesi yönünde kullanılmasını istemiştir.
Şeytani 10 Bilimadamı

Trofim Lysenko
Sovyetler zamanında Genetik Enstitüsü’nde ziraii araştırmalarını sürdürmekteydi. Arkasına politik gücü alarak bilimsel mantığı bir kenara bırakmış ve yaptığı uygulamalarla Sovyet tarımına zarar vermiştir.

Şeytani 10 Bilimadamı
Onun döneminde birçok bilim adamı sürgüne gönderilmiştir. Bitkiler üzerinde yaptığı çalışmalarla birçok ormanı yok etmiştir.
BİZE ULAŞIN