Pazartesi 04.11.2019 10:01 Güncelleme: Cuma 22.11.2019 11:17

Alman Bild istediğini bulamadı! Türkiye'deki mülteci kamplarını gören Yunan gazeteci: Ülkemden utanıyorum

Alman Bild gazetesinin, Türkiye'deki göçmen kampları aleyhine haber yapması için Türkiye'ye gönderdiği Yunan gazeteci Liana Spyropoulou, kampları görünce şaşkınlığını gizleyemedi. Yunan gazeteci Türkiye'deki mülteci kamplarının Yunanistan'dakilerden bin kat daha iyi durumda olduğunu ve daha insani bir şekilde oluşturulduğunu belirtti. Ayrıca "Yunanistan topu topu 65 bin mülteciye bakamıyor. Türkiye'de ise 3 milyon mülteci yaşıyor. Bir Yunan olarak utanıyorum" dedi.

ABONE OL
Alman Bild istediğini bulamadı! Türkiye’deki mülteci kamplarını gören Yunan gazeteci: Ülkemden utanıyorum

Alman Bild gazetesi, Türkiye ve Yunanistan'daki mültecilerin yaşamları arasında dağlar kadar fark olduğunu kabul etti. Göçmen kampları aleyhine haber yapması için Türkiye'ye gönderilen Bild'in Yunan kökenli muhabiri Liana Spyropoulou, Türkiye'deki Altınözü ve Kilis mülteci kamplarını inceledi. Yunanistan'daki Moria kampını da inceleyen Spyropoulou, "Ülkemden utanıyorum" dedi. Spyropoulou, Türkiye'de mültecilerin "çok ama çok iyi" durumda olduğunu vurguladı.

Alman Bild istediğini bulamadı! Türkiye’deki mülteci kamplarını gören Yunan gazeteci: Ülkemden utanıyorum

İNSANLIK DIŞI OYUN

Spyropoulou, "Türkiye'de, Yunanistan'ın mültecilerle nasıl insanlıkdışı bir oyun oynadığının, en zavallıların ve korunmasızların sırtından siyaset yapıldığının farkına vardım. Yunanistan'daki kampların durumundan utanıyorum. Mültecilerin toprakta yatması, açık havada ateşle yemek hazırlamak zorunda kalmasından sadece AB ve Birleşmiş Milletler'i sorumlu tutuyordum" diye yazdı.