Yollarda ceset barikatları

Haiti'deki şiddetli depremin ardından yardımların kendilerine ulaşmadığından şikayet eden kızgın Haitililerin cesetlerle yollara barikatlar kurduğu bildiriliyor. Time dergisinin foto muhabiri Shaul Schwarz, kentin merkezinde cesetler ve kayalarla kurulan en az 2 barikat gördüğünü söyledi.
Schwarz, yardımların ulaşmamasından bıkan Haitililerin cesetlerle yolları kapatmaya başladığını ifade etti.

HALKIN ÖFKESİ YETKİLİLERİ ENDİŞELENDİRİYOR

 Depremin vurduğu Haiti'de gıda, su ve diğer yardımları dağıtmayı uman yardım kuruluşları, giderek daha sabırsız ve umutsuz hale gelen Haitililere karşı güvenliklerinden endişe ediyor.

Güvenliği sağlayan Birleşmiş Milletler gücü, yardımların gecikmesi nedeniyle depremzedelerin öfkesinin arttığını belirtiyor. Brezilya ordusu ise yardım konvoylarında yağmaya karşı koruma görevlileri bulundurulması uyarısını yaptı.

Brezilyalı barış gücü yetkilileri, fakir insanların yardımlar için çok fazla beklediğini, giderek yükselen tansiyon nedeniyle bu insanların kontrolden çıkabileceğini kaydediyor. Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Konfederasyonu Salı günü meydana gelen depremde yaklaşık 50 bin kişinin öldüğünü tahmin ediyor. Şehirdeki morgun önünde yüzlerce ceset yatıyor. Buldozerlerle kaldırılan enkazlardan da artık yalnızca ceset çıkartılıyor.

Dünya genelinde birçok hükümet, Birleşmiş Milletler ve özel yardım kuruluşları, uçaklarla Haiti'ye yardım yolluyor. Haiti'ye taahhüt edilen acil yardımların tutarı 500 milyon doları buldu. Bunun 100 milyon dolarını ABD taahhüt etti. Dünya Gıda Programı, su ve gıda dağıtım merkezlerini dünden itibaren kurmaya başladı. Şimdilik yağmalama görülmese de sosyal patlama riskinin çok yakın olduğu belirtiliyor.

Ülkede halen 3 bin kadar yabancı asker ve polis görev yapıyor. Önümüzdeki hafta 5 bin 500 Amerikan askerinin daha ulaşması bekleniyor. Askerler, yardım görevinin yanında güvenliği de sağlayacak. Haiti polis görevlileri ise yıkılan evleri ve kaybettikleri yakınları nedeniyle kendi dertlerine düşmüş durumda.

Dün Haiti'ye gelen BM Barış Gücü Operasyonları Sorumlusu Edmond Mulet, başkentteki BM karargahında incelemelerde bulundu. Mulet, 100 kadar kişinin hala enkaz altında olduğu binanın yıkılmadan önce 6 katlı olduğunu söyledi.

BİZE ULAŞIN