İşte Dünya Kupası'nın tarihi

İşte Dünya Kupası'nın tarihi

 Dünya kupaları tarihi, ''utanç maçı'' olarak anılan Almanya-Avusturya maçı, Kolombiyalı futbolcu Escobar'ın kendi kalesine gol attığı için öldürülüşü, Fransız Zinedine Zidane'ın final maçında rakibine kafa atması, Maradona'nın açıklamaları ve birçok oyuncunun karıştığı kavgalar gibi tatsız anıları da barındırıyor.

İşte Dünya Kupası'nın tarihi
Kupa tarihinin hoş olmayan anılarından bazıları şöyle:
İşte Dünya Kupası'nın tarihi

1938: BREZİLYA-ÇEKOSLOVAKYA KAVGASI

Kupanın favorilerinden Brezilya ve Çekoslovakya takımları arasında oynanan çeyrek final maçı, güzel futbolla başladı daha sonra toplu kavgaya dönüştü.

Brezilyalı Machados ve Çek Jan Riha kavga ettikleri için, Brezilyalı Zeze de rakibi Oldrich Nejedly'nin bacağını kırdığı için oyundan atıldı. Kavgada 5 oyuncu da yaralanırken, ikisi vücudundaki kırıklar nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Maçı 2-1 Brezilya kazandı.

İşte Dünya Kupası'nın tarihi

1954: BERN MUHAREBESİ

Dünyanın en iyi takımı olarak görülen Puşkaş'ın Macaristan'ı bir diğer favori Brezilya ile karşılaştı. 3 oyuncunun oyundan atıldığı çok sert geçen maçtan sonra takımlar tüm kadrolarıyla kavgaya girdi. Soyunma odası koridorlarında teknik adamlar, doktorlar ve yöneticiler bile kavga etti. Maçı Macaristan 4-2 kazandı.

İşte Dünya Kupası'nın tarihi

1962: SAKAT BIRAKAN MÜDAHALE
1962'daki kupa, sahalarda eşi benzeri görülmemiş sertlikte bir müdahaleye sahne oldu. SSCB-Yugoslavya maçında, Yugoslav Muhamed Mujiç'in müdahalesiyle Sovyet Eduard Dubinski'nin bacağı kırıldı ve Dubinski sakat kaldı. SSCB'nin 2-0 kazandığı maçta hakem, Mujiç'e o dönem sarı kart yerine geçen uyarıda bile bulunmadı.

İşte Dünya Kupası'nın tarihi

1982: UTANÇ MAÇI: ALMANYA-AVUSTURYA
İspanya'da oynanan kupada gruplardaki Almanya-Avusturya maçı tarihe kara bir leke olarak geçmesinin yanında futbolda kural değişikliğine gidilmesine yol açan maçlardan biri oldu.Almanya, Avusturya, Cezayir ve Şili'den oluşan grupta Cezayir ilk maçta Almanya'yı 2-1 yenerek kupada bir Avrupa takımını yenen ilk Afrikalı takım oldu. Grupta son maç Almanya ve Avusturya arasında oynanacaktı.

İşte Dünya Kupası'nın tarihi
Cezayir, Şili maçını bir gün önce oynayıp kazanmıştı. Almanya'nın Avusturya'yı 1-0 ya da 2-0 yenmesi halinde, Almanya ve Avusturya averajla Cezayir'in üzerinde yer alacak ve Cezayir elenecekti. Almanya'nın 3 ya da daha farklı kazanması halinde Avusturya, maçın berabere ya da Avusturya galibiyetiyle bitmesi halinde Almanya elenecekti.
İşte Dünya Kupası'nın tarihi
Maçta Almanya 10. dakikada Horst Hrubesch'in golüyle 1-0 öne geçti ve iki takım maçın böyle bitmesi için elinden geleni yaptı. Golden sonra iki takım oyuncularının topa amaçsızca vurdukları görüldü. Topun hakimiyetini elinde bulunduran takım kendi sahasında paslaşıyor, yakınlarına rakip oyuncu geldiğinde topu kalecilerine atıyorlardı. O dönemde ''geri pas'' kuralı yoktu ve kaleci takım arkadaşlarından gelen topu eliyle kontrol edebiliyordu. Bunun dışında maç kimsenin olmadığı boş bölgelere atılan uzun toplarla geçti ve ciddi bir gol pozisyonu olmadı. Oyunda çaba harcayan tek oyuncu Avusturyalı Walter Schachner oldu.Maçı izleyenler iki takıma da tepki gösterdi.
BİZE ULAŞIN