LGS tercih ve yerleştirme işlemlerinde bunlara dikkat! MEB ile 2019 LGS tercihleri nasıl ve nereden yapılır?

Liselere Geçiş Sınavı sonuçlarının açıklanmasının akabinde merakla beklenilen LGS tercih ve yerleştirme süreci bugün başladı. Öğrenciler ve velileri geçtiğimiz hafta yayımlanan LGS kılavuzu ile beraber tercih ve yerleştirme süreci hakkında bilgilere ulaşmaya çalışırken, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ise en çok yanıtı araştırılan sorulara yanıt verdi. MEB tarafından yayımlanan 32 soruluk bildiride, boş kontenjanlardan yerel yerleştirmeye dahil birçok soruya cevap verildi. Adım adım LGS tercih başvuru sürecinin aktarıldığı bildiride, yerel yerleştirme işlemlerinin nasıl ve nereden yapılacağına da netlik kazandırıldı. Peki, LGS tercihleri nasıl ve nereden yapılır? Haberimizin detaylarından Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2019 yılı ortaöğretime geçiş tercih ve yerleştirme kapsamında sıkça sorulan sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Pazartesi 01.07.2019 18:44 Güncelleme: Salı 02.07.2019 07:52
LGS tercih ve yerleştirme işlemlerinde bunlara dikkat! MEB ile 2019 LGS tercihleri nasıl ve nereden yapılır?

LGS sonuçlarının belli olmasının akabinde, en heyecanlı süreç olarak kabul edilen tercih ve yerleştirme işlemleri başladı. Yüz binlerce öğrenci ile velileri, lise tercih ve yerleştirme işlemleri hakkında en doğru ve güncel bilgilere ulaşmak istiyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) de bu doğrultuda, sıkça sorulan 32 soruyu belirledi ve onlara cevap verdi. Okul adları, tercih kodları, yüzdelik dilim, boş kontenjanlar, yerel yerleştirme gibi birçok başlığı içeren sorulara, net ve açık bir şekilde cevap verilerek; kafalarda soru işareti bırakılmaması amaçlandı.

LGS tercihi yaparken dikkat!

MEB İLE 2019 LGS TERCİHLERİ NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

Haberimizin detaylarından, MEB'in yayımladığı bildiri aracılığı ile LGS tercihlerinin nasıl ve nereden yapılacağı hakkında bilgi edinebilir; merak edilen bütün ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

LGS tercih ve yerleştirme işlemlerinde bunlara dikkat! MEB ile 2019 LGS tercihleri nasıl ve nereden yapılır?

SIKÇA SORULAN SORULARA YER VERİLDİ

Paylaşımda, 2019 yılı ortaöğretime geçiş tercih ve yerleştirme kapsamında sıkça sorulan sorulara da yer verildi.

Kılavuzda, "Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili duyuruların takibini nerden yapmalıyım?", "Okul adları, tercih kodları ve 2018 yılı Türkiye geneli yüzdelik dilimlere nasıl ulaşabilirim?", "Tercihlerin okul müdürlüklerine onaylatılması zorunlu mudur?", "Tercih başvurumu onaylattırdım, düzeltme yapabilir miyim?" gibi 32 soru yer alıyor.