Kredi kartlarıyla ilgili 10 hata...

Kredi kartlarıyla ilgili 10 hata...

                              HABER: Aygül GÜÇLÜ

Kredi kartı borçlarınızdan bunaldınız ve işin içinden nasıl çıkacağınızı bilemiyorsunuz...

O zaman bu tavsiyelere kulak verin. İşte kredi kartı kullanımında en sık yapılan 10 büyük hata...

Kredi kartlarıyla ilgili 10 hata...

Çok fazla kredi kartı almak

Kredi kartları ile ilgili yapılan en büyük hatalardan biri belki de en önemlisi çok fazla kredi kartı almaktır.

Kendinize ikinci veya üçüncü bir kredi kartına ihtiyacınız olup olmadığını sorun. Uzmanlar kredi kartlarının birden fazla olması durumunda insanların harcamalarını durduramadığını ve borç batağına saplandığını söylüyor.

Birden fazla kredi kartı olduğunda bakiyesi sıfır bile olsa, hatta cüzdanda değil de evde çekmecede duruyor bile olsa, uzmanlar insan psikolojisinin harcamaya yönelebileceğini söylüyor.

Kredi kartlarıyla ilgili 10 hata...

Faiz oranlarına dikkat etmemek

Kredi kartı borcunu ödeyemeyip borcunu kapatmak için diğer bir kredi kartı alanların yaptığı en büyük hatalardan biri de aldıkları kredi kartı faiz oranlarına dikkat etmemek.

Kredi kartı sözleşmenizde yazan faiz oranlarını çok iyi okuyun; çünkü, karttan alışveriş ve nakit çekim faizleri birbirinden farklıdır. Nakit çekim faizi karttan alışveriş faizinden daha yüksek olduğundan ilk kredi kartınızın borcunu başka bir kartla kapatmaya çalışmanız hüsranla sonuçlanabilir.

Kredi kartlarıyla ilgili 10 hata...

Dipnotları iyi okumamak

Kredi kartı sözleşmenizdeki dipnotları çok iyi okuyun. Çünkü kart sözleşmenizde bulunan o ufak dipnotlar çok şey anlatıyor. Kart limitleriniz, kartınızın faizleri ve nakit çekme limiti gibi detaylar bu dipnotlarda gizli.

Kredi kartlarıyla ilgili 10 hata...

Yanlış sebeple kredi kartı almak

Kredi kartını, daha fazla taksit imkanı, taksit erteleme, para puan hediyeleri gibi kampanyalarından dolayı almak kredi kartları ile ilgili yapılan diğer bir hata.

Kredi kartlarını dostunuzmuş gibi görmeyin, onlar sizi daha fazla alışverişe yönlendirmek isteyen şirketler aslında. Sizin yapacağınız ise kartların bu avantajlarına değil de kendi ihtiyacınıza göre, bir kredi kartı seçmek.

Kredi kartlarıyla ilgili 10 hata...

Kredi kartının minimum tutarını ödemek

Tamam belki yeni bir kredi kartına ihtiyacınız var belki ödeyeceğiniz tutardan fazla borcunuz var ama işte bu gerçekten yapmamanız gereken bir hata.

Kredi kartınızın aylık ödenmesi gereken tutarın tamamını ödemezseniz, tüm borç tutarı üzerinden faiz işler. Yani ödemeniz gereken aylık tutar 500 TL ise ve siz 200 TL yapıyorsanız, bir sonraki ay toplam kredi kartı borcunuz üzerinden faiz de borcunuza eklenecektir.

Kredi kartlarıyla ilgili 10 hata...

Ödemeyi geciktirmek

Kredi kartı ödemenizi geciktirmek belki de minimum tutar ödemekten daha kötü bir hata. Çünkü kredi kartı ödemenizi geciktirdiğinizde sadece gecikme faizi ödemek zorunda kalmayacak aynı zamanda kredi kartı borcunuzu geciktirdiğiniz kayda geçecektir.

Kredi kartlarıyla ilgili 10 hata...
İleride kredi kartı almak istediğinizde ya da kredi çekmek istediğinizde kredi kartı geçmişiniz göz önüne alınacaktır.
BİZE ULAŞIN