Öğrencilere staj imkanı veren şirketler

  • Perşembe 01.04.2010
Staj imkanı veren şirketler

Staj imkanı veren şirketler

Her yıl yaklaşık 250 bin öğrenci mezun oluyor. Ancak yeni mezun her 4 kişiden sadece 1’i işe girebiliyor. Bu da henüz mezun olmadan öğrenciler arasındaki rekabeti artırıyor. Pek çok öğrenci, büyük firmalarda staj deneyimine sahip olabilmek için birbiriyle yarışıyor.

Haftalık ekonomi dergisi Para’nın haberine göre firmalar da stajyer alım sürecini oldukça sıkı tutuyor. Genellikle departman bazında ihtiyaçları analiz ederek stajyer istihdam ediliyor. Öğrencinin staj yapacağı departmanın işleyişinin, öğrenim gördüğü bölümle uyumlu olup olmadığına da bakılıyor. Yine öğrencilerden stajının zorunlu olduğunu gösteren belge isteniyor. Staj yapacak öğrencinin not ortalamasının 100’lük sistemde en az 70, 5’lik sistemde en az 3.5, 4’lük sistemde en az 2.8, harf sistemine göre olan puanlamalarda ise en az B olması şartını arayan firmalar var.

Staj imkanı veren şirketler

Staj imkanı veren şirketler

Öğrencinin sabıka kaydına işlenen herhangi bir hüküm ya da suçun bulunmaması ve staj yapabilmesine sağlık açısından herhangi bir engelinin olmaması da gerekiyor.

Zorunlu stajlar minimum 15 gün, maksimum 2 aylık süreyi kapsıyor.
Stajyerler, kadroya geçtiklerinde firmaya ve süreçlere çok daha hızlı adapte olabildikleri için işe alımlarda önceliğe sahip oluyorlar.

Firmalar staj için, iyi derecede İngilizce bilen, öğrenmeye istekli, iç denetimi ve öz disiplini olan, şirket içi bilgileri gizli tutabilen, çalışkan, motivasyonu yüksek kişileri tercih ediyor. Samimiyetten resmiyete, öğrenci kimliğinden çalışan kimliğine bürünmedeki dengeyi koruyabilen, okul ve iş temposunu birlikte yürütebilecek adaylar da ön plana çıkıyor. İşverenler, sorumluluk almaya hazır, kendini geliştirmeye odaklı, özgüveni yüksek, olumlu düşünce ve tutuma sahip gençlerle çalışmak istiyor. Stajyerin kurum kültürüne uyum sağlamasının da son derece önemli olduğunu belirtelim...

Staj imkanı veren şirketler

Staj imkanı veren şirketler

Günümüzde çoğu firma stajyerlik dönemini, “işe alınacak kişileri seçmenin ön süreci” olarak görüyor. Bu nedenle stajyerlerini birkaç aşamalı mülakat ve kişilik analizlerinden sonra seçiyor. Yine staj döneminde dikkatle izliyor, performans değerlendirmesi yapıyor ve memnun kaldığı stajyerlere mezun olduklarında iş teklifinde bulunuyor.

Stajyerlere büyük ölçekli firmalarda asgari ücret ödeniyor. KOBİ’lerde ise sigortasız istihdam yaygın, ancak yol ve yemek ücretleri mutlaka ödeniyor. Ancak bunların dışında bir ücret ödenip ödenmemesi genellikle firmanın insafına kalıyor. İşsizlik sorunu nedeniyle yeni mezunlar da evde oturmaktansa staj yapmayı tercih ediyorlar ve staj döneminde ödenen asgari ücrete razı oluyorlar.

İşte farklı sektörden firmaların 2010 yazı için stajyer alım şartları ve öğrencilere sunduğu olanaklar...

Staj imkanı veren şirketler

Staj imkanı veren şirketler

ADINTERACTIVE
Başvurular nisana kadar

Adinteractive’in yaz dönemi stajyer görüşmeleri haziranda başlıyor. Bu nedenle başvuruların nisana kadar yapılması gerekiyor. 2010 yazı için 2 ya da 3 öğrenciye staj olanağı sunacak olan firma, ihtiyacı olan her dönemde yeni stajyer alabiliyor.

Yaz planları göz önünde bulundurularak staj süresi minimum 2, maksimum 6 hafta olarak planlanıyor. Bu süre stajyerlerin ders programına bağlı olarak okul süresince yarı-zamanlı olarak uzayabiliyor.

Adinteractive Ajans Direktörü Filiz Abdurrahmanoğlu, adayların staj yapacakları departmanlarla ilgili eğitim alıyor olmaları, kendilerini geliştirmeye ve öğrenmeye istekli olmaları gerektiğini belirtiyor. Sorumluluklarının bilincinde olmaları da aranan bir diğer özellik.

Adinteractive, stajyerlere asgari ücretin 3’te 1’i oranında maaş veriyor. Ancak Abdurrahmanoğlu, “Önemli olan manevi olarak sunduğumuz olanaklar. Çünkü adinteractive, stajyer arkadaşlarımızın, az zamanda çok şey öğrenebilecekleri dinamik, keyifli ve yoğun bir ajans” diyor. Firma, departmanlardaki ihtiyaç doğrultusunda ve stajyerin yetkinliklerine göre iş teklifinde bulunabiliyor.

Staj imkanı veren şirketler

Staj imkanı veren şirketler

ALCATEL-LUCENT
3 yılda 75 stajyer

Alcatel-Lucent’te lise öğrencilerinin staj başvuruları, eylül-haziran arasındaki dönemde alınıyor. Üniversite öğrencilerinin stajları için mart ayında ilan verilmeye başlanıyor ve başvuru süresi nisan ortasına kadar devam ediyor.
Firma, staj kontenjanlarını her yıl bölümlerden gelen talepler doğrultusunda belirliyor. Bu nedenle 2010 yazı için belli bir kontenjan belirtemeyen Alcatel-Lucent’in son 3 yılda, haziran, temmuz ve ağustos ayları olmak üzere ortalama 75 öğrenciye staj imkanı sağladığını da belirtelim. Firmanın staj süresi 1-2 ay arasında değişiyor. Stajyerler, öğle yemeği, servis ve bina içerisindeki yiyecek-içecek otomatlarından yararlanabiliyor.

Alcatel-Lucent Teletaş İK Direktörü Pınar Temizkan, öğrencilerin 3’üncü veya son sınıf olmaları, staj zorunluluklarının olması ve staj yapacakları departmanla ilgili bölümlerde okuyor olmaları gibi koşullar aradıklarını belirtiyor. Ayrıca stajyerlerin belirlenmesinde bölümler tarafından yapılan ön görüşme ve İK’nın yaptığı grup mülakatı uygulamalarının da etkili olduğunu söylüyor. Mezun olan stajyerlerle işe alım görüşmeleri yaptıklarını da anlatan Temizkan, Alcatel-Lucent’in son 2 yılda 12 stajyeri işe aldığını belirtiyor.

Staj imkanı veren şirketler

Staj imkanı veren şirketler

ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK
Öncelik burslu kızların

Anadolu Hayat Emeklilik, personel sayısının yüzde 5’i oranında stajyer çalıştırıyor. 2010 yazında staja kabul edilecek öğrenci sayısını belirtmeyen firma, ihtiyaçlara göre değişen zamanlarda staj başvurusu alıyor.

Anadolu Hayat Emeklilik’e sigortacılık, bankacılık ve muhasebe bölümlerinde öğrenim gören lise son sınıf öğrencileri ile sigortacılık, bankacılık, aktüerya bölümlerinde okuyan üniversite öğrencileri stajyerlik için başvurabiliyor. Ancak sadece staj zorunluluğu olan üniversite öğrencilerinin başvuruları değerlendirmeye alınıyor. Bu nedenle öğrencilerden stajının zorunlu olduğunu gösteren bir belge sunmaları bekleniyor. Ayrıca üniversite öğrencilerinin, okulları tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödenip ödenmediğini belgeleyen bir belge sunmaları da gerekiyor.

Anadolu Hayat Emeklilik, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile birlikte yürüttüğü “Geleceğin Sigortası Kızlarımız” projesi kapsamında öncelikle burs verdiği, sigortacılık alanında öğrenim gören kız öğrencilere staj olanağı tanınıyor.

Stajyerlere öğle yemeklerinde kullanılmak üzere yemek kartı verdiklerini belirten Anadolu Hayat Emeklilik İK ve Eğitim Müdürü Ufuk Seydi İşli, öğrenciler ulaşım için servis araçlarından da yararlanabildiğini söylüyor. İşli, başarılı bir staj dönemi geçiren üniversite öğrencilerine mezun olduktan sonra işe alım koşullarına uygun olarak kariyer fırsatları sunabildiklerini de ifade ediyor.

Staj imkanı veren şirketler

Staj imkanı veren şirketler

AYDINLI GRUP
20 stajyer alacak

Aydınlı Grup, haziran-eylül arasındaki dönemde staj başvurularını kabul ediyor. 20 öğrenci alacak firmanın staj süreleri öğrenim derecelerine göre değişiyor. Genellikle, lise öğrencileri için okulun açılmasından kapanmasına kadar geçen süre boyunca haftada 3 iş günü, üniversite öğrencileri için ise 20, 30 ya da 40 işgünü şeklinde değişiyor.

Departman bazında belirlenen ihtiyaçları doğrultuda stajyer istihdam eden firma, öğrencinin staj yapacağı departmanın, okuduğu bölümle uyumlu olmasına özen gösteriyor. Aydınlı Grup’un stajyer alımları iki aşamaları olarak, İK ve ilgili departman yöneticisinin onayıyla gerçekleştiriliyor.

Stajyerlerin yemek, servis ve sosyal aktivite gibi olanaklardan faydalanabildiğine değinen Aydınlı Grup Genel Müdürü Levent Özkan, “İş anlamında kendileri için hazırlanan oryantasyon planları çerçevesinde okulda öğrendiklerini, uygulamalı olarak pekiştirmelerine yardımcı oluyoruz” diyor.

Staj imkanı veren şirketler

Staj imkanı veren şirketler

BİLYONER.COM
Yarı-zamanlı işe alıyor

Bilyoner.com’da staj süreci daha çok yetiştirilmek üzere yarı-zamanlı çalışan istihdam etme şeklinde ilerliyor. 2010 başında tüm pozisyonlarına uygun adayları yerleştiren firmada, şu anda 1 stajyer ve 7 yarı-zamanlı çalışan mevcut. Yakın zaman içerisinde 1 öğrencinin daha yarı-zamanlı işe alınması planlanıyor.

Belirli bir staj sürelerinin bulunmadığını söyleyen Bilyoner.com Satış ve Pazarlama Müdürü Burak Şimşek, “Amacımız stajyerlerimizle mümkün olduğunca uzun süre çalışmak. 2 aylık deneme süresi sonrasında her iki taraf da devam etme kararı alırsa çalışmayı sürdürüyoruz” diyor.

Öğrencilerin, görev yapacakları bölümle ilgili bir üniversitede öğrenim görüyor olmaları, kariyerlerini bu alanda sürdürmeyi hedeflemeleri, yabancı dil bilmeleri isteniyor. Ayrıca tercihen daha önce bir kurumda staj yapmış olmaları, yine tercihen ofise rahat ulaşım sağlayabilecekleri bir yerde ikamet ediyor olmaları da firma açısından önemli.

Bilyoner.com’da stajyerler 2 aylık deneme süresi sonrasında belli bir ücret üzerinden kadroya geçiriliyor. Öğrencilere staja başladıkları günden itibarense servis ve günlük yemek ücreti veriliyor.

BİZE ULAŞIN