YHT Garı 29 Ekim'de açılacak

YHT Garı 29 Ekim'de açılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Ankara-Sivas YHT inşaatımız devam ediyor. Hedefimiz 2018 sonunda Sivas'a kadar YHT işletmeciliğine geçmiş olmak. Bunun devamında Polatlı-Afyon-İzmir YHT hattımızla bütün alanda çalışmalar devam ediyor. Bursa-Bilecik hattımızın bir kısmının inşaatını yaptık ve şimdi ikmal inşaatı ile kalan kısmına da devam ediyoruz" dedi.

YHT Garı 29 Ekim'de açılacak

BAKAN'DAN AÇIKLAMA

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı'nda incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından basın açıklaması yapan Arslan, Türkiye'nin Yüksek Hızlı Tren işletmeciliği konusunda geldiği noktanın herkesi gururlandırdığına dikkat çekti.

YHT Garı 29 Ekim'de açılacak

AVRUPA'DA 6'NCI

Türkiye'nin, Avrupa'nın 6'ncı, dünyanın 8'inci Yüksek Hızlı Tren işletmeciliğine sahip ülke olduğunu belirten Arslan, "Bu hepimizin gururu. Ankara-Eskişehir, Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Konya-Eskişehir-İstanbul hatlarımız şuan işletmede ve YHT işletmeciliği yapıyoruz.

YHT Garı 29 Ekim'de açılacak

2018 SONUNDA SİVAS'A KADAR YHT

Devamında Ankara-Sivas YHT inşaatımız devam ediyor. Hedefimiz 2018 sonunda Sivas'a kadar YHT işletmeciliğine geçmiş olmak. Bunun devamında Polatlı-Afyon-İzmir YHT hattımızla bütün alanda çalışmalar devam ediyor. Bursa-Bilecik hattımızın bir kısmının inşaatını yaptık ve şimdi ikmal inşaatı ile kalan kısmına da devam ediyoruz" diye konuştu.

YHT Garı 29 Ekim'de açılacak

2 YILDA TAMAMLANDI

Söz konusu çalışmanın yaklaşık 2 yılda tamamlandığını dile getiren Arslan, 194 bin 460 metrekare kapalı alana sahip garın, 3 bodrum katının olduğunu, bin 910 aracın park yapabileceği otoparkının bulunduğunu anlattı. Arslan, gün içinde garda, 3 peronda 12 YHT tren setine hizmet edileceğini, 3 gidiş 3 geliş olmak üzere 6 demiryolu hattının yer alacağını söyledi.

YHT Garı 29 Ekim'de açılacak

134 ODALI 5 YILDIZLI OTEL

Giriş katında bilet işlemlerinin yapılacağını ifade eden Arslan, şöyle konuştu:

"Onun bir üstünde gara gelen misafirlerimizin yeme içme ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir katımız var. Bunun yanında 134 odalı 5 yıldızlı modern bir otelimiz var. Sadece insanların gelme, kalma ihtiyaçlarını görmeyeceğiz. Buralarda toplantılar yapılacaksa, seminerler verilecekse, buralarda aynı anda birçok odada toplantı yapılabilecekse o konsepte uygun tasarlanmış toplantı odalarımız var.

YHT Garı 29 Ekim'de açılacak

400 KİŞİYE KONFERANS VERİLEBİLECEK

En büyük odası aynı anda 400 kişiye konferans verebilecek bir konsepte haiz. Yine ticari ofisler olacak. Bu kadar canlı hayatın olduğu, Türkiye'nin her yerindeki YHT'lerin buluşma noktası olduğu bir yerde ticaretin burada hayat bulduğu mekanlarımız olacak. Bu tesisimizde ilk yardım, güvenlik olacak."

YHT Garı 29 Ekim'de açılacak

YAP İŞLET DEVRET MODELİYLE YAPILDI

YİD modeliyle yapılan ve 29 Ekim'de işletmeye alınacak garın, 19 yıl 7 ay işletmeci firma tarafından işletileceğini belirten Arslan, işletmenin sonunda ise garın, TCDD'ye devredileceğini söyledi. Arslan, Ankaray, Başkentray ve Keçiören metrosuyla entegre olacak garın, sadece yüksek hızlı trene değil, şehir içindeki raylı toplu taşımayı kullanacak yolculara da hizmet edeceğini bildirdi.

BİZE ULAŞIN