114 Nobel Edebiyat Ödülü’nün 14’üne Layık Görülen Kadın Yazarlar

''Alfred Nobel'in sözleri ile bir idealist eğilimi en farklı şekilde ifade eden yazara verilmektedir.'' Geçtiğimiz sene taciz vakalarının gündeme gelmesi nedeniyle gerçekleşmeyen Nobel Edebiyat Ödülü, bu yıl iki kez verilecek. Peki bir kadın yazara mı? Sorunun amacı, İsveç Akademisi'nin 1901'den bu yana 114 Nobel Edebiyat Ödülü'nden yalnızca 14'üne kadın yazarları layık görmesi. Her yerde kadınların kendi seslerini daha da yükseltmeleri böyle bir sonucu daha bir mümkün kılıyor. Peki 114'te 14 istatistiğini sağlayan bu büyük kadın yazarlar kimlerdir?

Çarşamba 02.10.2019 12:13 Güncelleme: Çarşamba 02.10.2019 12:40
114 Nobel Edebiyat Ödülü’nün 14’üne Layık Görülen Kadın Yazarlar

SELMA LAGERLÖF

Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan hem ilk kadın yazardır. Efsane ve masal türlerindeki yapıtlarıyla tanınan Selma Lagerlöf 1895'ten sonra kendini tamamen yazmaya adamıştır. İtalya seyahatinden sonra toplumsal gerçekçi anlayışla Antikrists Mirakler (Deccal'in Müzeleri) adlı yapıtını yazmıştır. 20. asra girerken Filistin ve Mısır'da da vakit geçirmiş, realizme karşı romantizm akımının sürdürücüsü olmuştur.

114 Nobel Edebiyat Ödülü’nün 14’üne Layık Görülen Kadın Yazarlar

GRAZİA DELEDDA

Natüralizm (doğalcılık) akımının muayyen isimlerinden Grazia Deledda İtalyan bir yazardır. İlk öykü ve şiirlerinin 1886'da yayımlanmasıyla edebiyata adım atmış; aşk, acı, yazgı gibi temalara yönelmiştir. Türkçede görebileceğimiz eseri ise erken dönem yapıtlarından Sardinya Efsaneleri'dir. Sardinya halkını dinleyip derlediği bu eserinde söz konusu bölge insanının hayatını işlemiştir.