Ayasofya'nın gizemli tarihi! 1500 yıldır hiç değişmedi

İstanbul'un fethinin sembolü olan ayrıca Fatih Sultan Mehmed'in vakfiyesi olarak camiye dönüştürülen ve Osmanlı tarihi boyunca külliye olarak hizmet veren Ayasofya, bundan 1935 yılında müzeye dönüştürülmüştü. 85 yıldır tartışılan bu dönüştürme girişimi 2 Temmuz tarihinde Danıştay'ın vereceği karar ile bir kez daha Türkiye gündemine gelecek. Belki de Ayasofya, 85 yıl sonra yine bu ülkenin inanan insanlarına ibadethane olarak hizmet verecek. İşte Ayasofya'nın 1500 yıllık tarihi…

Perşembe 11.06.2020 14:16 Güncelleme: Perşembe 11.06.2020 14:42
Ayasofya'nın gizemli tarihi! 1500 yıldır hiç değişmedi

İLK CUMA NAMAZI

Fetihten sonra şehrin en büyük mâbedi olan Hagia Sophia Kilisesi Fâtih tarafından Ayasofya adıyla fethin sembolü olarak camiye çevrilmiş ve ilk cuma namazı da burada kılınmıştı. Bu sebeple daha sonra fethedilen diğer şehirlerdeki kiliseler camiye çevrildiklerinde en büyüğünün Ayasofya adıyla anılması âdeta bir gelenek haline gelmiştir.

Ayasofya'nın gizemli tarihi! 1500 yıldır hiç değişmedi

Bunlardan bazıları daha kilise halindeyken bu adla anıldıkları halde, bir kısmı da halk tarafından fethe işaret olarak sonradan yakıştırılmış, böylece hepsi Ayasofya Camii olarak anılmıştır.