Picasso: çılgın bir hayatın soyadı

Picasso: çılgın bir hayatın soyadı

Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso... Evet, bu şaşırtıcı uzunluktaki isim aslında ünlü İspanyol ressam Pablo Picasso'nun tam adı! Kübizmin babası, 20. yıl sanatının en meşhur şahsiyeti Picasso'yu 37'nci ölüm yıldönümünde tekrar özlemle anıyoruz.

Picasso: çılgın bir hayatın soyadı

25 Ekim 1881’de Málaga, İspanya’da dünyaya gelen Picasso, İspanya’nın önemli sanat enstitülerinde öğretmenlik yapan ve bir müzede küratör olarak çalışan Jose Ruiz Blasca ile İtalyan asıllı Maria Picasso Lopez’in ilk çocuklarıydı. Doğduğu gün ölümle ilk kez burun buruna gelen Picasso’nun ebesi onun öldüğünü düşünüp tüm özenini annesine yöneltti, ancak doktor olan amcası Don Salvador’un soğukkanlılığıyla Picasso son anda kurtuldu. 1884 yılında kız kardeşi Dolores ve 1887’de Concepcion doğdu.

Picasso: çılgın bir hayatın soyadı

İLK KELİMESİ "KALEM" OLDU

Picasso sanata düşkün bir aileden geliyordu. Zira anne ve baba tarafında da ressam akrabaları vardı. Resimle ilgili büyük yeteneği çok küçük yaşlarında ortaya çıkan Picasso’nun söylediği ilk sözcük İspanyolca kalem anlamına gelen Lapiz’in kısaltılmışı “Piz” oldu. Zira kâğıt ve kalemle olan ilişkisi o yıllarda başladı.

Picasso: çılgın bir hayatın soyadı

Küçük yaşta babası tarafından resim yapmaya yönlendirilen Picasso, babasından aldığı ilk eğitimin sonrasında Academia de San Fernando’ya devam etti. Yaşamının ilk on yılını doğduğu kasaba Malaga’da geçiren Picasso’nun ailesi geçim sıkıntısı çekiyordu. Ancak babasının İspanya’nın kuzeyinden daha iyi ücretle yeni bir iş teklifi alması üzerine dört yıl geçirecekleri Atlantik kıyısındaki eyalet merkezine taşındılar.

Picasso: çılgın bir hayatın soyadı

1894 yılında kız kardeşi Concepcion’ın difteri sebebiyle hayatını kaybetmesi Picasso’nun yaşam ve sanat üzerine fikirlerini önemli ölçüde etkileyecekti.

Picasso: çılgın bir hayatın soyadı

13 YAŞINDAKİ USTA RESSAM

Sanat konusunda başlangıçta babasını örnek alan Picasso, 13 yaşına geldiğinde çalışmalarıyla herkesi kendine hayran bırakan bir ressam olmuştu. Babası Jose Ruiz Blasca, Picasso’nun yaptığı güvercin resminden o kadar etkilenmişti ki tüm gereçlerini oğluna vererek onun artık olgun bir sanatçı olduğunu kabul etmiş ve bir daha hiç resim yapmamıştı.

Picasso: çılgın bir hayatın soyadı

1895 yılının ilk aylarında Ruiz Blasco ailesi Barselona’ya taşındı ve Picasso doğru dürüst eğitim görmemesine rağmen 14 yaşında tanınmış bir sanat okulu olan Llotja Sanat Enstitüsü’ne kabul edilmeyi başarmıştı. Disipline olan tahammülsüzlüğü ve desen egzersizleri üzerindeki titizliği okul hayatının en belirgin özellikleriydi.

Picasso: çılgın bir hayatın soyadı

Barselona’da geçirdiği yıllarda yaratıcı fikirlerle dolup taşan Picasso o dönemde modernistlerle ve zengin burjuva aileleriyle tanıştı ve resim dilinin gelişiminde önemli rol oynayacak olan Carles Casogemos ile arkadaş oldu. Çıraklık döneminin sona ermesinden çok önce Barselona’nın en tanınmış ressamları arasına giren Picasso’nun, Barselona’da o güne dek gerçekleştirilen en önemli sergide ilk büyük boyutlu yağlı boya tablosu sergilendi.

BİZE ULAŞIN