Cüneyt Arkın: Mehmetçiğimiz her yerde destan yazıyor

  • Pazartesi 12.03.2018
Cüneyt Arkın: Mehmetçiğimiz her yerde destan yazıyor

TUBA KALÇIK

Yeşilçam'ın usta oyuncusu Cüneyt Arkın, "Ne yapsak Mehmetçiğin hakkını ödeyemeyiz. Onlara öyle çok şey borçluyuz ki" diyerek ekledi: Mehmetçiğimiz sadece Afrin'de değil, her yerde; Doğu'da, Güneydoğu'da terör örgütü PKK ile mücadelede destan yazıyor. Büyük bir fedakarlıkla vatanımızı koruyorlar. Hepsinin kalbi vatan sevgisiyle dolu. Onlar için sürekli dua ediyorum

Cüneyt Arkın: Mehmetçiğimiz her yerde destan yazıyor

Türk sinemasının efsane oyuncusu Cüneyt Arkın, GÜNAYDIN'a özel açıklamalar yaptı. Türk gençliğine çok güvendiğini söyleyen usta aktör, "Türk gençliği çelik yumruklarını Avrupa'nın, Amerika'nın masasına vuracak, duvarlarını yıkıp onlarla hesaplaşacak" dedi...

Cüneyt Arkın: Mehmetçiğimiz her yerde destan yazıyor

300'den fazla filmde oynadınız, hayatınızın büyük bölümü setlerde geçti. Geriye dönüp baktığınızda, tüm zorluklarına rağmen 'İyi ki oyuncu olmuşum' diyor musunuz?

Hayatımın büyük bölümü değil, hepsi setlerde geçti benim. Adana Feke'de doktor olarak da çalıştım. O yıllarımla kıyasladığım zaman buna doğrudan cevap veremiyorum ama bir sanatçı olmanın ayrıcalığını yaşadım. Halkın sevgisi, vefası ve gösterdiği ilgi açısından Türk halkının sanatçısı olmak; hem çok önemli, hem de büyük bir sorumluluk gerektiriyor.

Her açıdan, her konuda, özellikle de özel hayatta...

Mesela sadece ben değil, iki oğlum da özel hayatlarına her zaman çok dikkat ettiler. Magazinel hiçbir olayın içinde yer almadılar çünkü beni temsil ediyorlar.

Cüneyt Arkın: Mehmetçiğimiz her yerde destan yazıyor

TÜRK HALKI ÇOK DAYANIKLIDIR

Hafızalara kazınan filmleriniz var. Aradan yıllar geçmesine rağmen filmleriniz hâlâ büyük bir ilgiyle izleniyor. İzleyicinin gönlünde filmlerinizi özel kılan şey ne sizce?

O zamanlar Türk sineması çok samimiydi ve çok sıcaktı. Ukalalık asla yoktu. Mümkün olduğu kadar yararlı olmak adına uğraşılırdı.

Mesela sinemadaki karakterler birbirini seven, vefalı, yardımsever, azla yetinen ve azla yetinip yine de onu paylaşan insan profili çiziyordu.

Yani Yeşilçam sineması, Türk insanının değerlerini temsil ediyordu. Ben bu değerlere hep çok dikkat ettim. Halk adamı oldum her zaman.

Doktorluktan da geldiğim için halkın içindeydim zaten. Derdi olan insanlara şifa bulmaya çalışıyordum. Oyunculuğa başladığım zaman da alkol ve uyuşturucuya karşı Türkiye'yi gezdim.

Çok özel bir halkız. Bakmayın siz birtakım aydın geçinenlerin her fırsatta Türk halkına vurduğuna... Benim Türk halkım ariftir, yenilmez, en zorlu koşullara bile dayanaklıdır. Ayağında çarığı bile olmadan milli mücadele vermiş bir halkız. Babam anlatırdı mesela o zorlu dönemi. Ayakta çarık yokken bile emperyalist ülkeleri alt etmiş bir milletiz; bu halkı kimse yenemez.

Cüneyt Arkın: Mehmetçiğimiz her yerde destan yazıyor

Rol aldığınız filmler arasında sizce kariyeriniz açısından en önemlileri hangileri?

'Cemil', 'Cemil Dönüyor', 'Adalet', 'Vatandaş Rıza' ve 'Yıkılmayan Adam'. 'Köroğlu' destanı da çok önemli bir projeydi. Çok güzel ve çağdaş bir sinema dili vardı. Hatta yabancılar bu filmi izleyince çok etkilenmişti; kostümüyle, oyunculuğuyla, senaryosuyla çok güzel bir filmdi.

Cüneyt Arkın: Mehmetçiğimiz her yerde destan yazıyor

İMİRZALIOĞLU'NU ÇOK BEĞENİYORUM

Siz dostluğa çok önem veren birisiniz. Cemal Süreya'dan Yılmaz Güney'e uzanan geniş bir arkadaş çevreniz vardı. O günlerle ilgili unutamadığınız bir anınız var mı?

Hayatta her şey olabilir. Şanın, şöhretin, paran olabilir ama dostun yoksa hiçbir şeyin yoktur aslında. Duvar diye gazete çıkarıyorduk Cengiz Çelikten ve Tekin Elagöz ile. O yıllarda açlıktan midemiz yapışmış, gazete çıkarıyorduk.

Cüneyt Arkın: Mehmetçiğimiz her yerde destan yazıyor

Cemal Süreya arada uğrardı yanımıza; müthiş bir insandı. Ben de o zamanlar görsel yönü ağır basan şiirsel hikayeler yazardım. Bir gün ona "Ben de şiir yazmak istiyorum" deyince, bana ertesi gün 100 tane şiir kitabı ile geldi ve "Şiir yazmak istiyorsan tarih, sosyoloji, psikoloji, müzik bileceksin. Ancak bunları bilip getirdiğim kitapları iyice okuduktan sonra şiir yazabilirsin" demişti. Bu anımızı hiç unutmam.

Cüneyt Arkın: Mehmetçiğimiz her yerde destan yazıyor

Yeni jenerasyonda kimi beğeniyorsunuz?

Kenan İmirzalıoğlu'nu çok beğeniyorum. Ondan oyunculuk adına çok ümitliyim. Yolu açık olsun.

Yeşilçam'ın ayrı bir sinerjisi vardı. Oyuncularından teknik ekibe kadar herkes büyük bir özveriyle çalışıyordu. Günümüz sinema sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz çok büyük özveri ile çalışmıştık. Bize film negatifini metre ile ölçüp verirlerdi. O dönemle kıyasladığımızda bugünkü set koşulları cennet gibi. Ama şunu da söylemek isterim ki, Türk sineması gerçekten çok güzel bir noktaya geldi. Yönetmenlerimiz ve oyuncularımız, uluslararası alanda çok önemli ödüller kazanıyor. Sinemamızda çok önemli filmler yapılıyor. Dünyada adı geçen yönetmenlerimiz var. Tük sinemasının geldiği yerden çok mutluyum bu açıdan.

BİZE ULAŞIN