Hangi ünlü nasıl öldü?

Hangi ünlü nasıl öldü?
Dünya ve Türkiye tarafından çok yakından tanınan, hayatı ve ölümü merak edilen isimlerin yaşamlarından önemli kesitleri sunarak son anlarını derledik. Nemrut’tan ölümü günümüze en yakın isim olan Muammer Kaddafi’ye kadar birçok ismi ele aldık. Önemli isimlerin son anlarını heyecan ve merakla okuyacaksınız...
Hangi ünlü nasıl öldü?
NEMRUT: İlahlık davası güden Nemrut, bir sinek yüzünden başını tokmaklattırdı, başını duvarlara vurdu ve çırpına çırpına can verdi! Nemrut’un, kendisine musallat olan sivrisinek burnundan içeri girer. O andan itibaren Nemrut’ta bir baş ağrısı başlar. Ağrıya dayanamaz ve başını tokmaklattırır. Bir yandan da başını duvarlara vurur ve Nemrut çok geçmeden can verir!
Hangi ünlü nasıl öldü?
KARUN: Bir defasında Hz. Musa’ya iftirada bulununca, Musa Aleyhisselam, secdeye kapanarak, Karun’u malıyla, mülküyle helak etmesi için Cenab-ı Hakka’a yalvardı. Sonuç: Şiddetli bir zelzele, Karun’un malı, mülkü ve akrabalarından hiçbir eser kalmadı. Köşkler, saraya benzeyen evler, sandıklar dolusu hazineler yere battı.
Hangi ünlü nasıl öldü?
NERON: Roma’nın hakimi Neron… Neron on senede imparatorluğun mutlak hakimi oldu daha sonra kendini aşırı sefahate kaptırmış, hazineyi boşaltmış, bütün servetlere el koymuş ve vergileri arttırmıştı.Köylü kıyafeti giyerek kaçtı. Kölesi tarafından yakalandı. Tüm tekliflerine karşın paramparça edildi.
Hangi ünlü nasıl öldü?
SEZAR: Sezar, İktidarı tek başına sahiplendi ve diktatörlüğünü ilan etti. Bir gün bir grup senatör üzerine geldi. Haykırmak istiyor fakat sesi çıkmıyordu. Dili tutulmuştu. Bunlar yaptığı son hareketlerdi. Vücuduna 35 bıçak darbesi alan Sezar ayaklar altında duruyordu.
Hangi ünlü nasıl öldü?
SELÂHADDİN EYYUBÎ: Haçlı ordularını perişan edip, Kudüs’ü işgalden kurtaran kahraman… Selâhaddin Eyyubî, Hristiyanlara dokunmamış, onlara bütün hak ve hürriyetlerini iade etmişti. Onun da son anı yaklaştı ve “hakkınızı helal ediniz” diyerek herkesten helallik aldı. Yatağındaki son anlarında başucunda Kur’an-ı Kerim okundu ve hayata gözlerini yumdu. Bir Cuma günü toprağa verildi.
Hangi ünlü nasıl öldü?
YAVUZ SULTAN SELİM: Yavuz Sultan Selim, bir ara, sözü bambaşka bir mevzua getirdi. “Sırtıma güya bir diken batar ve azap verir” dedi. Yavuz, 22 Eylül 1520 gününün ilk saatlerinde durumunun her günkünden daha da ağırlaştı. Yavuz artık yatağa düşmüştü ve başında Kur’an okunuyordu. Yavuz o sırada ruhunu teslim etti.
Hangi ünlü nasıl öldü?
KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN: Hastalığına ilerlemiş yanına aldırış etmeden sefere çıkmaya karar vermişti. Seferde hastalandı. Günler ilerledikçe Kanuni’nin durumu gittikçe ağırlaşmaya başladı. Bu arada diş kale ele geçirilmişti ama ne var ki hastalık yakasına yapışmıştı ve yatağında hayata veda etti. Gelen vezirlerin de iştiraki ile, padişah, çadırında yıkandı, kefenlendi. Cenaze namazı kılındı ve geçici olarak yatağının altına defnedildi. Daha sonra cenazesi İstanbul’a getirildi.
BİZE ULAŞIN