İzmir sokakları Seda Okur'dan soruluyor

İzmir sokakları Seda Okur'dan soruluyor

PAZAR SABAH - PINAR YILDIZ YÜKSEL

İzmir'e Türkiye'nin ilk ve tek asayiş müdürü Seda Okur'u ziyarete gidiyoruz. Bizi ağırlarken yüzündeki üzüntüyü saklayamıyor. "Şehidimiz var Pınar Hanım ve çok üzgünüm" diye devam ediyor. Arkadaşları polis memuru Mehmet Çelik, kimlik kontrolü yaparken bıçaklı saldırıya uğramış ve şehit olmuş.

İzmir sokakları Seda Okur'dan soruluyor

"Cenazesine katıldık, ailesinin acısını yüreğimin tam ortasında hissediyorum. İki çocuğu babasız kaldı, eşi çok üzgün" diyerek anlatıyor anaç bir tavırla. O an bir kadının bu görevde olmasının ne kadar doğru olduğunu düşünüyorum.

İzmir sokakları Seda Okur'dan soruluyor

Okur, son iki yıldır İzmir'de görev yapıyor. Göreve geldiği günden beri İzmir'de faili meçhul cinayetkalmamış. Bu başarının tek başına sahibi olmadığını söylüyor, kurduğu ekiple gurur duyuyor.

İki yıl önce işe başladığında iki ayrı özel ekip kurmuş. Biri günümüzde işlenen cinayetlerin üzerine giderken diğeri tozlu raflarda kalmış dosyaları raflardan indirerek aydınlatmaya çalışıyor. Bu iki ekip de büyük başarılara imza atmış. Öyle ki, 2016 yılında İzmir'de gerçekleşen 87 cinayetin hepsi çözülmüş.

İzmir sokakları Seda Okur'dan soruluyor

2017'de 92 cinayet meydana gelmiş ve faili meçhul olanı kalmamış. 2018 itibari ile 12 cinayetleri var ve hepsi çözülmüş. Bunlardan ikisi kadın cinayeti. Birinin oğlu, diğerinin akrabası tarafından öldürüldüğü ortaya çıkarılmış.

İzmir sokakları Seda Okur'dan soruluyor

Ekibi onu Seda Abla olarak görüyor. "Kadın olduğu için çok anaç. Bu anaç tavrı mesleğine pozitif olarak yansıyor. Hepimiz onun evladı gibiyiz. Polisiz, sokakta olduğumuz için zarar görmemiz normal ama kadın gözüyle bir anne gibi bizi korumaya çalışıyor. Aile gibiyiz. Şubemizin en büyük artısı da bu" diyorlar.

İzmir sokakları Seda Okur'dan soruluyor

SANAT TARİHİ OKUDU

Seda Okur, sanat tarihi okurken Polis Akademisi'ne de devam ediyor. Mezun olduğunda ise tercihini polislikten yana kullanarak, komiser yardımcısı olarak İzmir'de göreve başlıyor. Sanat tarihi de okuduğu için tarihi eser kaçakçılığı üzerine yoğunlaşıyor. Bir sonraki görev yeri Şanlıurfa oluyor. Ne gariptir ki, mesleğinin 20. yılında yine ilk görev yeri olan İzmir'e tayini çıkıyor. Fakat bu kez asayiş müdürü olarak.

İzmir sokakları Seda Okur'dan soruluyor

SUÇ ORANI AZALDI

Bu görevle Türkiye'nin ilk ve tek asayiş müdürü olan Seda Okur, görevinin de hakkını veriyor. İzmir sokaklarında suç oranı azalıyor. "Ev insanın kalesidir" diyerek hırsızlık vakalarının üzerine gidiyor. Öyle ki, şu an İzmir'de hırsızlık yok denecek kadar az. Bu başarının kendini mutlu ettiğini söyleyen Okur, "Gece 03.00'de bile İzmir sokaklarında rahatça yürünebilmesini, kadınların işinden evine korkmadan dönmesini istiyoruz. Bunun için uğraşıyoruz ve biz de bütün gece sokaklardayız" diyor. Olaylara hızlı müdahale etmek de asayiş şube için önemli. Hedefleri olay yerine dört dakika içinde ulaşmak.

İzmir sokakları Seda Okur'dan soruluyor

KADIN CİNAYETLERİNİ ÇÖZDÜ

Bir kadın olarak kadın cinayetlerinin çözülmesine büyük önem verdiğini söyleyen Okur ve ekibi, en son sekiz yıl önce İzmir Çiğli'de kaybolan Münevver Yaradılmış'ın bir cinayete kurban gittiğini ortaya çıkardı.

BİZE ULAŞIN