Kolesterolü düşüren 10 besin

Kolesterolü düşüren 10 besin

Kötü beslenmek, sağlıksız kolesterol seviyesine neden olur. İyi haber şu ki, bu seviyeyi aşağı çekebilecek besinler de var. İşte en etkilileri...

Kolesterolü düşüren 10 besin

BADEM

Sağlıklı kolesterolü yükseltirken, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı doymamış yağlar bakımından zengin. Bu yağlar kötü kolesterolün oksitlenme ihtimalini azaltmaya da yardımcı. Bu harika bir şey çünkü kötü kolesterol oksitlendiğinde damarlarda birikir ve kalbe giden kan akışını kesme riski artar. Bademi ara öğün olarak yiyebilirsiniz ancak porsiyona dikkat edin; kendinizi bir avuçla sınırlayın.

Kolesterolü düşüren 10 besin

PORTAKAL SUYU

Portakal suyu üreticileri her şeyi deniyor. Buna, bitki sterolleri (fitosterol) olarak bilinen kolesterol iyileştirici bileşenleri eklemek de dahil... 84 adet bilimsel çalışma sonucu, günde 2 gram fitosterol almanın kötü kolesterol seviyesini yüzde 8'e kadar düşürebileceği ortaya çıktı. İlaç kullanıyorsanız etkileşim olup olmayacağını doktorunuza danışın. Oluyorsa sterol eklenmiş tereyağı, süt, peynir, ekmek yiyin.

Kolesterolü düşüren 10 besin

ZEYTİNYAĞI

Antioksidan zengini, kalp dostu, kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü yükseltmeye yardımcı bir tekli doymamış yağ deposu. Yüksek kolesterollü kişilerle yapılan çalışmada kan örneklerinin, zeytinyağlı bir öğünden iki saat sonra, zararlı pıhtılaşmaya daha az meyilli olduğu görüldü. Çünkü zeytinyağı, bu ihtimali azaltan bitkisel fenolikler yönünden zengin. Günde iki yemek kaşığı kadar kullanın.

Kolesterolü düşüren 10 besin

KUŞKONMAZ

Ama buharda pişmişi... Çünkü bu yöntem onun kolesterol düşürücü özelliklerini artırıyor. Kısa süre buharda pişince faydası artan diğer sebzeler pancar, bamya, havuç, patlıcan, yeşil fasulye ve karnabahar. Araştırmacılar onların böyle pişince safra asidi tuttuklarını, karaciğerin de daha fazla safra üretmek için daha çok LDL (kötü kolesterol) kullanması gerektiğini söylüyor. Bu da kanda daha az LDL demek.

Kolesterolü düşüren 10 besin

YULAF

Güne ılık bir kâse yulafla başlamak son derece doğru bir hareket. Tüm tam tahıllar içinde yulaf, en iyi çözülebilir lif kaynağı. Hem de kolesterolün kanınızda emilmesini önleyen bir jel üreten cinsten. Her gün 5-10 gram çözülebilir lif tüketmeye çalışın. Eğer güne 20 gram pişmiş yulafla başlarsanız, 5 gram çözülebilir lifle başlamışsınız demektir. Ekstra 3 gram lif içinse yulafınızı doğranmış elmayla süsleyin.

Kolesterolü düşüren 10 besin

BARBUNYA

Bir dahaki market alışverişinizde mutlaka alın! Barbunya, kolesterolü düşürmeye yardımcı çözülebilir lif bakımından zengindir. Bir çalışmada günde 85 gram
barbunya tüketen kişilerin sadece 12 haftada kötü kolesterollerinin yüzde 8'e kadar düştüğü gözlemlendi. Eğer konserve halini kullanacaksanız fazla sodyumdan kurtulmak için iyice durulayın.

Kolesterolü düşüren 10 besin

YABANMERSİNİ

Harika bir besin maddesi olmasının bir nedeni de damarların tıkanmasına sebep olan kötü kolesterolün kandaki seviyesini azaltması. Araştırmacılar, bunun sebebinin yabanmersininin karaciğer fonksiyonlarını desteklemesi olabileceğini düşünüyor. Karaciğer desteklenince kolesterol vücuttan çok daha kolay atılıyor. İster taze, ister dondurulmuş, ister kurutulmuş; üç halinden de aynı faydaları alabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN