Sen neymişsin be Manuş baba!

Sen neymişsin be Manuş baba!

GÜNAYDIN - Mevlüt TEZEL

Manuş Baba olarak bilinen sarkıcı Mustafa Özkan'ın büyük ilgi gören 'Eteği Belinde' şarkısının çalıntı olduğu ortaya çıktı. Normalde bu tür haberlerde 'iddia ediliyor' denir ama 'Eteği Belinde' parçasının Atilla Yılmaz'ın 2005 yılında piyasaya çıkardığı 'Vaktidir' isimli albümünde yer alan 'Senden Gayrı' isimli eserin birebir kopyası olduğunu Musiki Eser Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) onayladı. Uzmanlar, iki şarkıyı dinledi, araştırdı ve Özkan'ın birebir kopyaladığını belirten bir rapor hazırladı.

Sen neymişsin be Manuş baba!

'ATARLI' AÇIKLAMA

Müzik piyasamızda böyle birçok vaka yaşanıyor. Bu olayda benim ilgimi çeken ise Özkan'ın Instagram hesabından yaptığı 'atarlı' açıklama oldu. Özkan, hem kabahatli olduğunu kabul etmiyor, hem de memlekette her şeyin anormal gittiğinden yakınıp edebiyat parçalıyor.

Sen neymişsin be Manuş baba!

İşte o bölüm: 'Memleketin dört bir yanında şarkılar, türküler ile bir araya geldiğim her sahnede bizi bir arada tutan ne varsa ona inanıyor ve bu güzelliğin bizi iyileştireceğini, kurtaracağını düşünüyorum' dedim. Memlekette her şey artık o kadar anormal ki, kötü adamlar, kötü kadınlar çiçeğe, doğaya, sevgiye, dostluğa, insanca yaşam taleplerine karşı durup bunun mizahını yapıp gülünç buluyorlar. Şimdilik buralardayım.

Sen neymişsin be Manuş baba!

Hayatımda popülerlik, ünden, şöhretten daha öte şeyler var. Ahlaklı olmak, insan olmak, memleketin, dünyanın farkında olmak, ailem, dostlarım, sevdiklerim...

Sen neymişsin be Manuş baba!

Varsın sizin olsun ününüz, şöhretiniz. Şu memlekette hiçbir şeyin benim istediğim gibi olmayacağını anlamış olmakla beraber asla bu hayal kırıklıklarından dolayı da vazgeçecek değilim.'

Sen neymişsin be Manuş baba!

Elbette Özkan memleket ya da sistem eleştirisi yapabilir ama başkasının şarkısından birebir kopya çekmekle suçlanırken memleketteki anormal gidişattan bahsetmek ne alaka?

Sen neymişsin be Manuş baba!

Bu nasıl bir kibirdir, bu nasıl kurnazlıktır anlamış değilim. Üstelik Özkan, eserinin çalıntı olmadığına dair karşı tez de sunmuyor.

Sen neymişsin be Manuş baba!

Hem 'atarlı' bir yazıyla üste çıkıyor, hem de kendi ayıbını örtmek için duygusal bir sistem eleştirisinde bulunuyor. Bir de 'Şu memlekette hiçbir şeyin benim istediğim gibi olmayacağını anlamış olmakla beraber' diyor! Vay be bu nasıl bir egoymuş arkadaş!

BİZE ULAŞIN