Yeni askerlik sistemi nasıl olacak? Yeni askerlik sisteminin detayları belli oldu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün yeni askerlik sistemini açıkladı. Yeni askerlik sisteminde birçok detay mevcut. Yeni sistemde kimlerin ne kadar askerlik yapacağı, bedelli askerliğin fiyatının ne kadar olduğu netleşti. Yeni sistemde, yedek subay ve astsubaylık, erteleme yaş sınırı ve 1 ay temel eğitim gibi konular da netleşti. Ayrıca Bakan Akar, yeni askerlik sisteminin kanunlaşmasıyla silah altındaki askerlerin terhis olup olmayacağına yönelik soruya da "Olabilir" şeklinde cevap verdi. Yeni askerlik sisteminin tüm detaylarını sizler için bir kez daha derliyoruz.

Perşembe 23.05.2019 10:31 Güncelleme: Perşembe 23.05.2019 10:41
Yeni askerlik sistemi nasıl olacak? Yeni askerlik sisteminin detayları  belli oldu

Yeni askerlik sistemini Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tüm detaylarıyla açıkladı. Yeni askerlik sisteminde birçok yenilik geliyor. Bedelli askerlik sürekli hale geliyor. Bedelli askerlik ödemesi peşin olacak. Bunun yanında yedek subay ve yedek astsubaylık ile ilgili detaylar da netleşti. Yeni askerlik sisteminde yer alan tüm detayları sizler için derledik.

Yeni askerlik sistemi nasıl olacak? Yeni askerlik sisteminin detayları  belli oldu

MECLİSE SUNULDU

Yeni Askerlik sistemiyle ilgili kanun teklifi, Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Bedelli askerlik sürekli hale gelecek. Askerlik 6 aya inecek.

Yeni askerlik sistemini tüm detaylarıyla açıklayan Bakan Akar, "Askerlik sistemi ile ilgili 1927'den beri devam eden yasalarımız var. Değişen zaman, ihtiyaç ve imkanlar gibi etkenleri de dikkate alarak Sayın Cumhurbaşkanımızın da direktifleri doğrultusunda, öncelikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkinliğini, caydırıcılığını, saygınlığını tam olarak temin edelim, burada herhangi bir hata, eksiklik, yanlışlık olmasın diğer taraftan da sistem öngörülebilir olsun şeklindeki yaklaşımla bu sistemi kurgulamaya çalıştık." diye konuştu.