Diyet yaparken yapılan hatalar!

Diyet yaparken yapılan hatalar!

DİYET PROGRAMINIZI YAŞAMA GEÇİRMELİSİNİZ

Diyet yapmak ; birçokları için kısıtlı bir sürede yapılması gereken adeta mevsimlik bir aktivite gibi algılanır.İnsanlar, hayatlarında diyet yaptıkları süreyi , kendilerini yaşamdan soyutladıkları bir zaman dilimi olarak belirlemek eğiliminde olurlar,oysa ki ömür boyu diyet listeleri ile dolaşamazsınız, sosyal yaşamınızı kısıtlayamazsınız ,doğru olan; diyet programınızı bir yaşam tarzına dönüştürmeniz olmalıdır.

Diyet yaparken yapılan hatalar!

KRONİK DİYETÇİ OLMAK

Kilo verecekseniz; bunu, her şeyden önce sağlığınız için yapın. Sadece estetik amaçlı diyet ile başarılı olmazsınız. Her sene, kışın ya da yazın kilo almak, baharlarda ise diyete başlamak; metabolizmanız için son derece hatalı bir yaklaşım olur.

Diyet yaparken yapılan hatalar!

YASAKLAR, KISITLAMALAR YORUCUDUR

Aşırı kısıtlamalar,hep aynı şeyleri yemek sizi bıktırır,çok az kalorili yada tek besine dayalı diyetler ise günlük aktivitelerinizi yerine getirirken sizi zorlamaya başlar,kendinizi güçsüz,neşesiz ve isteksiz hissedersiniz.Motivasyonunuzu kaybettiğinizde diyetinizi yarım bırakırsınız.Hep aynı yiyecekleri tüketirseniz; bu, diyeti angarya olarak algılamanıza neden olur. Sevdiğiniz yiyeceklere öncelik vermeli; diyetiniz çeşitlilik içermeli; sizi bıktırmamalıdır. İşin diğer boyutu ise hep aynı listeyi uygulayarak kilo veremeyeceğiniz gerçeğidir.

Diyet yaparken yapılan hatalar!

YAŞAM KOŞULLARINA UYGUN OLMALIDIR

Diyetin, sürdürülebilir olması çok önemlidir, siz yaşamınıza uymayan bir diyete devam edemezsiniz.Başarısız kilo verme girişimleri sizi mutsuzluğa iter,motivasyonunuzu yitirir, kilo verme konusunda , kendinize olan güveninizi ve inancınızı kaybedersiniz.

Diyet yaparken yapılan hatalar!

KİLO VERME HEDEFİNİZDE HATA YAPMAYIN

Vereceğiniz kilo hedefi, standart ideal kilo tabloları ile değil de; sizin için ideal olan, vücuttaki yağ/kas/kemik oranınız, boyunuz, yağlanmanın toplandığı bölgelere göre ve şeker, tansiyon, kolesterol değerleriniz ,sağlık verileriniz göz önüne alınarak belirlenmelidir.

Diyet yaparken yapılan hatalar!

KISA SÜREDE FAZLA MİKTARDA KİLO VERMEK

Kilo vermenin bir matematiği vardır,aşırı kilo verdirdiği iddiasında olan mucize diyetlerle siz, kilo verdiğinizi zanneder ama yağ yerine su kaybedersiniz. Vücuttan yağ yerine su kaybettirecek diüretik (idrar söktürücü) özellik içeren diyetler uyguladığınızda ise su ile birlikte vücudunuz için gerekli mineralleri de kaybettiğinizden sağlığınız riske girebilir.

Bunların sonucunda ise metabolizma hızınız düşer,yavaşlar.En zor olan ise metabolizmayı tekrar eski haline döndürmek ve hızlandırmaktır.Her kısıtlama dönemi ardından ise iştahınızın önüne geçemez yeme atakları yaşarsınız.Sonuçta verdiğiniz kiloların üstüne birkaç kilo ekleyerek yine başa dönmüşsünüzdür."Diyette olmak" demek, kendinizi sıkıntıya sokmanız değildir.

Diyet yaparken yapılan hatalar!

DİYET YAPMAYI AÇ KALMAK ZANNETMEK

Daha fazla kilo vermek için öğünler atlanır,daha az kalori alınmak istenir ama bu süreç metabolizmayı yavaşlatır.Diyet yaparken "açlıktan ölmeniz gerekmez" aksine açlık, diyet yaparken en büyük düşmanınızdır,iştahınızın kontrolünü zorlaştırır.Her besin grubuna vücudunuzun gereksinimi kadar öğünlerinizde yer vermelisiniz.

Diyet yaparken yapılan hatalar!

DİYET YAPARKEN RAHAT OLUN

Yaşam ve beslenme tarzınızı değiştirmeye başladığınızda, sonuca kilitlenmeyin, bu bir süreçtir. Alışkanlıkların hepsini bir gecede tamamen değiştirmeyi, farklı bir birey olmayı beklemeyin. Önceliklerinizi belirlemeli, yapmak istediğiniz değişiklikleri sabır ve kararlılıkla, yavaşça yaşantınıza geçirmeye çalışın.

BİZE ULAŞIN