Himalaya tuzağına düşmeyin

Himalaya tuzağına düşmeyin

SELAHATTİN DÖNMEZ - CUMARTESİ SABAH

Geçen hafta çok tuz kullanımının sağlığımıza olan olumsuz etkilerini anlatıp, Türkiye tuz tüketiminin çok yüksek olduğunun altını çizmiştik. Türkiye Beslenme Rehberi'nde belirtilen 5 gr. olan günlük tuz tüketimini neredeyse üç katı miktarda aştığımızı söylemiştik.

Fazla tuz tüketiminin neden olduğu hastalıkları sıralamış ve tuzdan kurtulma rehberi vermiştik.

Himalaya tuzağına düşmeyin

SADECE BİR İDDİA

Bu hafta Himalaya tuzunu masaya yatırıyoruz. Himalaya tuzunun sağlığa çok faydalı olduğuna dair bir inanış var. Bu tuzun saf mineral içeriği yüksektir. Aslında bildiğimiz kayatuzudur.
2003 yılında solunum açıcı etki yaratan bir ilaç olarak ünlendi. Gerçekten de sodyum klorürü bileşiminden dolayı solunum açıcı etkisi vardır. Fakat bu tuzun Himalaya bölgesinden olmasından kaynaklanan bir durum değildir.

Himalaya tuzağına düşmeyin

Bizler topraklarımızdan çıkan bu tuzu hem boğaz ağrısı hem de besinlerin saklanmasında koruyucu olarak yüzyıllardır kullanıyoruz.

Himalaya tuzağına düşmeyin

Himalaya tuzu için çevre kirliliğinden etkilenmediği için diğer tuzlara göre daha sağlıklı olduğu iddia edilse de bu durumu ispatlayan herhangi bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Bir diğer iddia ise vücudu negatif iyonlardan koruduğudur. Fakat bu da bilim tarafından kanıtlanmamıştır. Anlayacağınız bu da sadece bir iddiadır.

Himalaya tuzağına düşmeyin

Himalaya gibi bazı bölgelerden gelen tuzların geleneksel tuzumuzdan tek farkı iyot ve flor içeriklerinin bir miktar yüksek olmasıdır. Ve bu fark için Himalaya tuzunu tercih etmenin sağlığı korumadığı bilimsel bir gerçektir. Ayrıca aşırı iyot alımı kanserojenik etkiye, flor alımı ise dişte lekelere neden olabilir. Bu sebeple tuzların iyotlu veya florürlü olması nedeniyle Himalaya tuzu gelişigüzel kullanılmamalı.

Himalaya tuzağına düşmeyin

KAYA TUZUNDAN UZAK DURUN

Kayatuzunun sağlıklı olduğuna yönelik mevcut bir kanıt yok. Hatta zararlı olduğu için kayatuzu tüketiminden uzak durmanın öneminden bahseden birçok araştırma mevcut.

Bazı önemli araştırmalar gösteriyor ki, kayatuzunun içinde bulunan atom bombası yapımında kullanılan doğal plutonium, radyasyon içeren talyum ve radyum gibi elementler sağlık açısından kanser riski taşıyabilir.

Himalaya tuzağına düşmeyin

Ayrıca zararlı ağır metallerden kurşunun da bir kaynağı olan kayatuzu çok yüksek sodyum da içerir.

Himalaya tuzağına düşmeyin

Bu da kalp ve damar hastalıkları açısından önemli bir tetikçi olarak sağlığımızı tehdit ediyor. Kayatuzunun sağlıklı olduğu algısından hızla uzaklaşmalı.

BİZE ULAŞIN